Fitness

Yüzmenin Fiziksel ve Zihinsel Faydaları

Yüzme her yaştan insan için bir egzersizdir. Kolay ve ucuz olabilir ve kişi kendi hızında gidebilir. Yüzme, bir kişinin formda kalmasına veya kalmasına yardımcı olur, ancak faydaları aynı zamanda zihinsel sağlığa da uzanır.

yüzmenin faydaları

Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin zihinsel ve fiziksel sağlığa çeşitli faydaları vardır. Aşağıda sizler için listeledik.

Tüm Vücut Egzersizi

Yüzme, bir kişinin kollarını, bacaklarını, gövdesini ve midesini kullanmasını gerektiren hemen hemen her büyük kas grubunu çalıştırır. Yüzme ayrıca;

  • vücuda baskı yapmadan kalp atış hızını artırır
  • gücü artırır
  • zindeliği artırır
  • kilo yönetimine yardımcı olur

Kardiyovasküler Güç Oluşturma

Genellikle kardiyo olarak adlandırılan kardiyovasküler egzersiz, kalbi, akciğerleri ve dolaşım sistemini içerir. Yüzme gibi kapsamlı bir egzersiz rutini, bu tür bir egzersizi içerecektir.

Araştırmalar, yüzücülerin hareketsiz insanların yarı ölüm oranına sahip olduğunu gösteriyor. Yapılan bir araştırma, yüzmenin kan basıncını düşürmeye ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Her Yaş ve Zindelik Seviyesi İçin Uygundur

Bazı egzersiz türleri, yeni olan veya kendini çok uygun hissetmeyen insanlar için zorlayıcı olabilir. Bununla birlikte, yüzme bir kişinin kendi hızında gitmesine izin verir ve yeni gelenler için davetkar olabilir. Bir kişi çok genç yaşta yüzmeyi öğrenebilir ve çoğu yüzme havuzunda yeni başlayanlar ve yavaş yüzmeyi tercih eden kişiler için ayrılmış bir alan vardır.

Sahip Olmak İçin Harika Bir Beceri

Güvenli ve güvenle yüzmeyi öğrenmenin faydaları zihinsel ve fiziksel uygunluğun ötesine geçebilir. Bazı durumlarda hayat kurtarıcı bile olabilir.

Astıma Yardımcı Olur

Yüzme, kardiyovasküler güç oluşturmanın yanı sıra akciğer kapasitesini artırabilir ve solunum üzerindeki kontrolü iyileştirebilir. Kapalı havuzların nemli havası da astım semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilirken, bazı araştırmalar havuzlarda kullanılan dezenfektan kimyasalların semptomları daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir. Ayrıca bir yüzücünün durumu geliştirme olasılığını da artırabilirler.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı