Fitness

Yürüyüş yapmanın bilmediğiniz 10 faydası

Düzenli yürüyüş yapmanın hem bedensel sağlığınıza hem de ruhunuza birçok faydası vardır. Eğer bir türlü üzerinizdeki uyuşukluğu atamıyorsanız bu haber sizler için...

1 – Yağ yakarsınız
Düzenli yürüyüş yapmak metabolizmanızı ve kalp atışınızı hızlandırarak yağ yakmanızı kolaylaştırır. Özellikle göbek bölgesinde yağlanmayı azaltmak istiyorsanız tükettiğiniz kaloriden daha fazlasını yürüyüş esnasında yakmalısınız.

2 – Metabolizmanızı hızlandırır
Düzenli yürüyüşle enerji ihtiyacınız da yükselir. Bu da metabolizmanızın hızlanmasına neden olur. Ortalama bir saat yokuş yukarı veya düşük tempoda bir yürüyüş bunun için yeterlidir.

3 – Bacaklarınızı güçlendirir
Yürüyüş yaparak vücudunuzu güçlendirir, dayanıklılığınızı arttırırsınız. Bu sayede bacaklarınız güçlenir. Eğer özellikle bacak bölgenizdeki yağları yakmak istiyorsanız daha dik alanlarda yürüyebilir ve rutininize merdiven çıkmayı da ekleyebilirsiniz.

4 – Sindirime iyi gelir
Güzel bir akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkmak sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca bazı araştırmalara göre yemek üzerine yapılan yürüyüş kan şekerini düzenler, kalp-damar hastalıkları riskini düşürür.

5 – Vücudunuzdaki gerilim azalır
Yürüyüşle birlikte kaslarınız ısınmaya ve esnemeye başlar. Eğer masa başında çalışıyorsanız gün aşırı ufak bir yürüyüşle kaslarınızı esneterek vücudunuz üzerinde biriken gerginliği atabilirsiniz.

6 – D Vitamini
Spor salonlarına kapanmaktansa dışarıda yapacağınız bir yürüyüş ihtiyacınız olan D vitaminini de karşılar.

7 – Daha iyi bir uyku
Uyumakta zorluk mu çekiyorsunuz? Yatmadan önce yürüyüşe çıkın. Birçok araştırmaya göre, yürüyüş yapmak vücudunuzdaki doğal uyku hormonu melatonin salgılanmasını arttırır, mışıl mışıl bir uykuya dalarsınız.

8 – Kalbinizi güçlendirir
Yürüyüş yapmak kalbinizi güçlendirmenin en kolay yoludur. Kalp ritminizi ve kan akışınızı hızlandırır, organlara daha fazla oksijen taşır.

9 – Daha mutlu bir hayat
Yürüyüş yaparak vücudunuzdaki endorfin değerlerini yükseltebilirsiniz. Yine bir araştırmaya göre, öğle yemeği arasında kısa bir yürüyüş yapan çalışanlar, işe daha rahatlamış ve konsantre dönüyorlar.

10 – Stressiz bir yaşam
Yürüyüş yaparak stresli bir günü rahatça geride bırakırsınız. Araştırmalara göre, yürüyüş yapmak zihninizi sakinleştirir, rahatlar ve daha dingin hissedersiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı