Fitness

Yürüyüş yapmanın bilmediğiniz 10 faydası

Düzenli yürüyüş yapmanın hem bedensel sağlığınıza hem de ruhunuza birçok faydası vardır. Eğer bir türlü üzerinizdeki uyuşukluğu atamıyorsanız bu haber sizler için...

1 – Yağ yakarsınız
Düzenli yürüyüş yapmak metabolizmanızı ve kalp atışınızı hızlandırarak yağ yakmanızı kolaylaştırır. Özellikle göbek bölgesinde yağlanmayı azaltmak istiyorsanız tükettiğiniz kaloriden daha fazlasını yürüyüş esnasında yakmalısınız.

2 – Metabolizmanızı hızlandırır
Düzenli yürüyüşle enerji ihtiyacınız da yükselir. Bu da metabolizmanızın hızlanmasına neden olur. Ortalama bir saat yokuş yukarı veya düşük tempoda bir yürüyüş bunun için yeterlidir.

3 – Bacaklarınızı güçlendirir
Yürüyüş yaparak vücudunuzu güçlendirir, dayanıklılığınızı arttırırsınız. Bu sayede bacaklarınız güçlenir. Eğer özellikle bacak bölgenizdeki yağları yakmak istiyorsanız daha dik alanlarda yürüyebilir ve rutininize merdiven çıkmayı da ekleyebilirsiniz.

4 – Sindirime iyi gelir
Güzel bir akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkmak sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca bazı araştırmalara göre yemek üzerine yapılan yürüyüş kan şekerini düzenler, kalp-damar hastalıkları riskini düşürür.

5 – Vücudunuzdaki gerilim azalır
Yürüyüşle birlikte kaslarınız ısınmaya ve esnemeye başlar. Eğer masa başında çalışıyorsanız gün aşırı ufak bir yürüyüşle kaslarınızı esneterek vücudunuz üzerinde biriken gerginliği atabilirsiniz.

6 – D Vitamini
Spor salonlarına kapanmaktansa dışarıda yapacağınız bir yürüyüş ihtiyacınız olan D vitaminini de karşılar.

7 – Daha iyi bir uyku
Uyumakta zorluk mu çekiyorsunuz? Yatmadan önce yürüyüşe çıkın. Birçok araştırmaya göre, yürüyüş yapmak vücudunuzdaki doğal uyku hormonu melatonin salgılanmasını arttırır, mışıl mışıl bir uykuya dalarsınız.

8 – Kalbinizi güçlendirir
Yürüyüş yapmak kalbinizi güçlendirmenin en kolay yoludur. Kalp ritminizi ve kan akışınızı hızlandırır, organlara daha fazla oksijen taşır.

9 – Daha mutlu bir hayat
Yürüyüş yaparak vücudunuzdaki endorfin değerlerini yükseltebilirsiniz. Yine bir araştırmaya göre, öğle yemeği arasında kısa bir yürüyüş yapan çalışanlar, işe daha rahatlamış ve konsantre dönüyorlar.

10 – Stressiz bir yaşam
Yürüyüş yaparak stresli bir günü rahatça geride bırakırsınız. Araştırmalara göre, yürüyüş yapmak zihninizi sakinleştirir, rahatlar ve daha dingin hissedersiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı