Pilates

Yogaya Nasıl Başlanır?

Yoga, nefes almayı, hareket etmeyi ve meditasyonu birleştiren dünya çapında popüler bir uygulamadır. Araştırmalar, yoganın stresi yönetmeye yardımcı olabileceğini, depresyon ve kaygıyı hafifletebileceğini, ruh halini iyileştirebileceğini ve uyku kalitesini arttırır. Ek olarak, yoganın esnekliği artırdığı, denge ve koordinasyonu geliştirdiği, ağrıyı azalttığı ve gücü arttırdığı gösterilmiştir.

İlk yoga dersinizi almak çok zor görünebilir, ancak ne bekleyeceğinizi biliyorsanız, korkutucu olmak zorunda değildir. Tipik bir yoga dersi 45 dakika ile 90 dakikadır. Öğretmene ve stile bağlı olarak, genellikle nefese odaklanan bir merkezleme ile başlar, sınıfın büyük bir kısmı için asana olarak bilinen pozlara geçer ve bazen sakinleşme olarak meditasyonla biter.

Yoga Türleri

Sınıflar çeşitli yoga stillerine sahiptir, bu nedenle size uygun bir sınıf bulmak için yerel yoga stüdyolarınızdaki sınıf açıklamalarını okumak iyi bir fikirdir. Yaygın türler şunları içerir;

  • Hatha yoga dersleri, daha yavaş hareket ettikleri için yeni başlayanlar için iyi olma eğilimindedir.
  • Vinyasa, Ashtanga ve power yoga dersleri, eğitim seviyesine bağlı olarak daha zor olabilir.
  • Iyengar, doğru hizalamaya güçlü bir şekilde odaklanır ve öğrencilerin formlarını mükemmelleştirmelerine yardımcı olmak için genellikle sahne öğelerini kullanır.
  • Sıcak yoga, sıcak bir ortamda uygulanan yogadır. Çoğu insan sıcakta yoga yapmaktan hoşlanır, ancak ısıya duyarlı veya belirli tıbbi koşulları olan insanlar sıcak yogayı rahatsız edebilir.
  • Kundalini yoga, “omurganın tabanında bulunan ruhsal enerji veya yaşam gücü” için kullanılan bir terimdir. Kundalini yogada, uygulayıcılar bu enerjiyi açığa çıkarmak için nefes egzersizleri, fiziksel duruşlar, ilahiler ve meditasyon kullanırlar. İyileştirici bağımlılıkları desteklediği bilinmektedir.

yogaya nasıl başlanır

Yoga Nerede Yapılır?

Yoga stüdyoları geleneksel olarak hevesli öğrencilerin uygulamayı öğrenmek için gittikleri yerlerdir. Ancak talimat için mevcut tek seçenek onlar değil. Her seçeneğin artıları ve eksileri vardır.

Spor Salonları: Günümüzde tüm büyük spor salonları yoga dersleri vermektedir. Zaten bir spor salonu üyeliğiniz varsa, sınıflar için genellikle ek ücret ödemeniz gerekmez. Bu eğitmenlerin çoğu son derece niteliklidir, ancak deneyimlerini ve becerilerini geliştirmek isteyen yeni eğitmenler de edinebilirsiniz.

Yoga Stüdyoları: Genellikle yogaya odaklanan stüdyoların çoğu, gün boyunca kademeli olarak çok çeşitli dersler sunar. Bununla birlikte, yoga stüdyoları daha pahalı olma eğilimindedir ve bazı insanlar için daha korkutucu hissedebilirler.

Evde: Akıllı telefonlar sayesinde, online sınıflara hemen hemen her yerden erişebilirsiniz. Online sınıflar veya DVD’ler sayesinde, yüz yüze eğitime erişebilirsiniz ve uygun fiyatlı bir seçenektir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı