Pilates

Yaz aylarında kilo vermek için pilates

Yaz aylarında artan sıcaklıkla birlikte ağır sporlar istenmeyen sakatlıklar yaşanmasına yol açabilir. Pilates yaparak hem kilo verebilir hemde daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz

Yaz geldi sıcak havalarda spor yapmak bazen zevkli bazende sıkıntılı olabiliyor. Özellikle artan sıcaklıklarıyla birlikte oluşan nem miktarı sizi bunaltabilir. Yazın dış mekanlarda yapılacak sporlar için özellikle sabah veya akşam saatlerinde sıcaklığın artmadığı ya da güneş ışınlarının çok etkili olmadığı zamanlar tercih etmelisiniz. Eğer sıcak saatlerde dış mekanlar tercih edilecekse sıvı-tuz kaybının normale göre çok daha fazla olacaktır. İç mekanda yapılan Pilates gibi sporlar daha az sıvı kaybetmenizi sağlar.

Sıvı alımının arttırılması ya da dengeli su-tuz içeriği olan özel sporcu içecekleri tüketilmelidir  Ancak sporun hangi koşullarda hangi sıklıkla ve nasıl yapılacağı da sağlık için önemli bir kriterdir.

Günün büyük kısmında sıcaklık yüksek olacağından olası yan etkileri minimuma indirgeme için kapalı spor merkezlerinde spor yapmak daha az etkilenmenizi sağlayacaktır.

Antrenör gözetiminde pilates yapın

Bir diğer faktörde fazla kilolar kilonuz eğer fazla ise koşmak gibi ağır egzersizlere geçmeden önce yürüyüşler, yüzme, aletli jimnastikler ile kilonun bir miktar kontrol altına alınması ve kas kitlesi arttırıldıktan sonra kas-iskelet sistemini zorlayıcı sporlara başlanmalıdır. Plates iyi bir başlangıç olabilir.

Eğer kişi bu imkana sahip değilse spor salonlarındaki sırt kasları güçlendirici egzersizler veya pilates yapabilir. Ancak bu egzersizlerin mutlaka antrenörler gözetiminde yapılması gerekmektedir. Tutulmalarda sırt kaslarını koordineli olarak kuvvetlendirme ve germek gerekmekte olduğundan yüzmek ve pilates bu iki hedefe aynı anda ulaştığından önermekteyiz.

Kilo vermek için yapılan sporlar esnasında en sık karşılaştığımız sağlık problemleri, normal kilonun üzerinde olmaya ve fazla yüklenmeye bağlı tendon-kas , kıkırdak problemleridir. Pilates yaparken bu problemlerden en az seviyede etkilenirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı