Beslenme

Vegan beslenmeyle güçlü kaslara sahip olabilirsiniz

Vegan beslenmeye geçmeye karar verdiniz. Kas kütlesi elde etmekte problem yaşamazsınız. Proteinin, sadece hayvansal kaynaklardan gelmesi gerekmiyor. Vegan beslenme tercih eden insanlar da et yiyenler gibi kas ve güç üretebilirler.

Vegan beslenmeye geçmeye mi karar verdiniz? Kas kütlesi elde etmekte problem yaşıyorsunuz ve değerleriniz ile eşleşen bir çözüm mü istiyorsunuz?İnsanlar büyümek ve gelişmek için proteine ihtiyaç duyarlar. Yanlış bilinen: Bu protein, sadece hayvansal kaynaklardan gelmesi gerekiyor. Vegan beslenme tercih eden Vegan insanlar da et yiyenler gibi kas ve güç üretebilirler.

Vegan  yaşam tarzını benimsemiş olan herkes bu işin sadece, “et yememek olmadığını” belirtmektedir. Veganlar, çok daha zorlu bir arenada savaşmak zorunda kaldıkları doğrudur.Ama bu kas gelişimi sağlamalarının imkansız olduğu anlamına gelmez. Bazı basit kurallara uymanız ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini gözlemlemeniz, hedefinize ulaşmak için yeterli olacaktır. Eğer bu kuralları dikkate alarak kas yapma sürecinize devam ederseniz, kas geliştirmek için gereken yakıta sahip olacaksınız.

Vejetaryenliğin birkaç çeşidi vardır:

Lakto-vejetaryenler (süt ürünlerine izin verilir.)
Peskataryenler (balığa izin verilir.)

Lakto-ovo vejetaryenler (süt ve yumurtaya izin verilir.)

Veganlar (Hiçbir çeşit hayvansal ürüne izin verilmez.)
Her bir varyasyon, bu kategorilerdeki insanların iyi kötü farkında olduğu, birtakım zorluklar sunar.

Fakat veganların da antrenman yaptıklarında tek ihtiyaçları olan şey yeterli miktarda proteindir. Protein olmadan, kendilerini ortalamanın altı bir duruma sokarlar ve genellikle dökülen bir yaprak parçası gibi hissederler. Çünkü güçlenmek ve kas yapmak için protein gereklidir.

Peynir altı suyu ve kazein tozları

Her ikisi de sütün yan ürünüdür, bu yüzden veganların ve sıkı peskataryenlerin bu ürünleri açık bir şekilde tüketimi konusunda sınırlamalar vardır. Ama lakto ve lakto-ovo vejetaryenler için uygun olabilirler, değil mi? Keşke durum, o kadar basit olsaydı. Sütü, lor ve peynir altı suyu tamamlayıcı parçalarına ayırmak için üreticiler süte, “Peynir mayası” adı verilen bir enzim eklerler.

Peynir mayasının, bitkisel ve mikrobiyal kaynakları vardır, ama en yaygın kullanılanı ise, memeli hayvanların 4. midesinde bulunan ve bir çeşit enzimden elde edilen hayvansal mayadır. Başka bir deyişle, çok vejetaryen dostu olduğu söylenemez.

Proteininizin vejetaryen olup olmadığını anlamanın kolay bir yolu, ürün bileşeninde “kosher” ibaresi var mı yok mu diye bakmaktan geçer. Çünkü, süt ve et ürünleri kosher diyetinde yer almaz. Ancak ne yazık ki, çoğu firma bu bilgiyi ürün etiketlerine veya web sitelerine dahil etmemektedir.

Bitkisel Proteini Keşfedin

Sebzelerle birlikte doyurucu vejetaryen protein kaynakları: Fasulye ve baklagiller, Çerez ve tohum, Tempeh, Soya peyniri ,Soya fasulyesi, Seitan ayrıca farklı farklı şeylerin yağlarını da deneyebilirsiniz: avokado, susam, ince bitkiler vs.

Soya proteini: Belki de peynir altı suyuna en çok tercih edilen vejetaryen alternatifi olan soya proteinleri benzer şekilde protein doludur fakat yağ ve kolesterol açısından inanılmaz derecede düşüktür. Soya genellikle, diğer vejetaryen protein kaynaklarına göre daha lezzetli seçenekler sunar, ancak aldığınız ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyunuz. Çünkü bazı soya proteinleri süt ve / veya balık ürünleri içerebilmektedir.

Bezelye proteini: Bezelye proteini protein bakımından yüksektir, sindirimi kolay, kolesterol içermez ve sağlam bir dallı zincirli amino asit (BCAA) profiline sahiptir.

Kenevir proteini: Kenevir tohumları, kötü söz söylenemeyecek kadar sağlam protein içeriğinin yanı sıra Omega-3, yüksek magnezyum ve demirle doludur. Ayrıca bir porsiyon kenevir proteini, günlük alınması gereken lif miktarının neredeyse yarısını içerir.

İyi Beslemenin önemi

Beslenmenizde denge için çabalayın! Beslenme düzeninize, taze meyveler ve sebzeler içeren bir büfeyi dahil edin. Bunlar, otoburlar ya da hem etobur hem de otoburlar için sağlıklı bir diyetin temelini oluştururlar. Buna ek olarak, kişiye inanılmaz sağlık yararları sunarlar. Yine de beslenmenizi her zaman, sebze ve meyveler ile doldurmayın. Çünkü kas yapmaya çalışıyorsanız kalorilerinizin çoğu, yoğun gıdalardan gelmelidir.

Eğer beslenme düzeninizde kahverengi pirinç, kinoa, patates, baklagiller, fasulye, mercimek, çerez, tohumlar, fıstık ezmeleri ve avokadoya yer verdiğiniz bir vejetaryen iseniz, kendinize kas inşa etmek için iyi bir şans veriyorsunuz demektir. Yediğiniz her sebzeyi, sağlıklı bir yağ ve protein dolu bir besinle birleştirin. Bu, ihtiyacınız olan beslenme dengesini sağlayacaktır!

Hiçbir hayvan öğe içermeyen  piyasadaki En İyi 6 Protein Tozu

-Piyasadaki En İyi 6 Glutamin
-Piyasadaki En İyi 6 Kreatin
-Piyasadaki En İyi 5 Arjinin
-Piyasadaki En İyi 6 BCAA

Aşağıda size örnek bir ‘Bir Vegan kas yapma diyeti’ sunduk

 

7:00 – 10 gram BCAA (veganlara uygun yani “fermente” ham maddeye sahip olanından). Daha sonra, saf yaban mersini suyu tüketin. Evet biraz ekşi bir tadı olabilir ama bu, bulabileceğiniz en iyi karaciğer detoksörü bir içecektir. Yaban mersini suyu tüketimi sadece veganlar için değil, tüm vücut geliştirme ile uğraşan sporcular için geçerlidir. Çünkü eğer karaciğeriniz sağlıklı değilse, tükettiğiniz tüm değerli proteinler boşa gidecektir.

7:30 – Badem unu, badem sütü ve seçtiğiniz proteinden oluşan bir pankek. 1/2 greyfurt. Belirlediğiniz günlük tüketeceğiniz kalori miktarınız izin veriyorsa öğüne, badem ezmesi ve / veya bal da ekleyebilirsiniz.
Öğlen– Üzerine mercimek ve domates sosu dökülmüş soya peyniri burgeri. Eğer “bulk” döneminde iseniz, burgere ek olarak badem ezmeli rice cake.

15:00– (Antrenman öncesi öğünü) Protein tozu ve badem sütü ile pişirilen yulaf ezmesi, belirlediğiniz günlük tüketeceğiniz kalori miktarınız izin veriyorsa meyve ve fındık da ekleyebilirsiniz.

17:00– Antrenman esnasında 10 gram BCAA (veganlara uygun yani “fermente” ham maddeye sahip olanından).

18:00 – Soya peyniri, fındık ve avokado salatası. Eğer “bulk” döneminde iseniz, kinoa da ekleyebilirsiniz.

20:00 – Hedeflerinize bağlı olarak bir öğünü (7:30, öğlen veya 18:00 deki öğünlerden birini) tekrarlayın.
Diyet yapıyorsanız, her öğününüz sebze içermelidir (bu, etoburlar için de geçerlidir).

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı