Gezi

Trekking yaparak doğayı keşfet, sağlıklı yaşa

 

Uzun doğa yürüyüsleri yapmayı seviyorsanız trekking‘ tam size göre. İngilizce’de doğal engellerle dolu bir arazi parçasını herhangi bir ulaşım aracı kullanmaksızın yürüyerek aşmak anlamına geliyor. Eğer sizde temiz bir havayla dolu doğada gezi yaparak hem doğayı keşfetmek hemde sağlıklı yaşam istiyorsanız ‘trekking’ sizin ideal sporunuz olabilir.

Doğa sporlarının en hafif kollarından biri olan bu etkinlik özellikle bahar ve yaz aylarında yapılması çok eğlenceli bir egzersizdir. Ülkemizde de treking için, yürüyüş açısından uygun koşulları sağlayan yemyeşil, rengârenk çiçeklerin ve cıvıl cıvıl kuşların, böceklerin arasından, akarsu kenarlarından keyifle yürünebilecek pek çok yer mevcuttur.

Trekking Doğa Yürüşüne Çıkmadan Önce Yapmanız gereken hazırlıklar :

Öncelikle gezi veya günübirlik yürüyüş yapacağınız bölgeyle ilgili bilgileri iyi bilmelisiniz. Gitmeden önce bölgeyle ilgili bilgi alın. Kaybolma ihtimalinize karşı tek başınıza yürüyüşe çıkmaktansa yanınıza bölgeyi bilen bir rehberle beraber yürüyüse çıkmak daha mantıklı olacaktır. Tek başına çıkıyorsanız yanınızda mutlaka pusulanız olsun.

Doğa yürüyüşleri öncesinde, ayak tırnaklarınızın doğru kesilmiş olmasına dikkat edin. Aksi halde faaliyet esnasında tırnak batması veya kırılma gibi küçük yaralanma olayları sizi rahatsız edebilir. Kol saaatinizi zamanı bilmeniz için takmayı ihmal etmeyin. Yürüyüş batonları, baston veya aynı işlevi görecek sopalar yürüyüş sırasında, dere geçişlerinde ve eğimli arazilerde denge sağlanması açısından faydalıdır

Doğru giysi tercih edin

Yürüyüş esnasında hareket kabiliyetinizi engellemeyecek bollukta bir pantolon veya polar alt giyinin. Giysilerinizi seçerken pamuklu ve keten türler yerine sentetik ve yünlü giysileri tercih edin. Bunun nedeni pamuklu giyeceklerin çabuk ıslanması ve ıslandığında geç kurumasıdır. Eğer hava soğuksa termal içliklerden kullanabilirsiniz. Kot pantolon yerine kadife ya da yünlü pantolonlar tercih edilmelidir. Kot pantolon vücudu soğuk tutar, ıslandığında bacaklara yapışır ve kolay kurumaz

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif ancak sağlıklı işlev gören cinsten olmalıdır. Yürüyüşçünün giysileri hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler olmalıdır, üst giysileri önden açılıp kapanabilir düğmeli veya fermuarlı olmalıdır.

İç çamaşır yün veya sentetik olmalıdır. Bu malzemeler teri hemen emerek dışarı iletirler ve çabuk kururlar. Üst giysi, mevsime göre vücut sıcaklığını ve nemini dengeleyebilen Polar veya GoreTex kumaşlardan yapılmış giysiler kullanabilirsiniz.Çorap olarakta ün çorap tercih edebilirsiniz

Ayakkabı seçimi

Ayakkabınız çok önemli zira yanlış bir seçim yürüşünüzü kısa kesmenize neden olabilir. Normal ayak numaranızdan bir numara daha büyük, sert ve kalın tabanlı, mümkünse ayaklarınızı bileklerden saracak boğazlı bir ayakkabınız olmasına dikkat edin. Böylece ayak burkulması riskini azaltacaksınız. Ayakkabı olarak da postal ya da bot türü ayakkabılar giyilmelidir. Spor ayakkabı ya da su geçirebilecek herhangi boğazsız bir ayakkabı gezi esnasında kişiyi zor durumda bırakabilir.

GPS cihazı

Türkiye’deki doğa sporları yapılabilecek çoğu yerin cep telefonlarının kapsama alanı dışında olduğunu unutmayın. Bu nedenle cep telefonları böyle bölgelerde tek başına işe yaramaz. GPS cihazları doğa geziniz esnasında size tam olarak nerede olduğunuzu belirtebilir ve çadır, araba gibi daha önceden yerini belirlediğiniz bir nesneyi tekrar bulmanızı sağlar. Yine de GPS’lerin elektronik cihazlar olduğunu ve pil bitmesi, teknik arızalanma, kırılma gibi sorunlar yaşayabileceğini öngörerek yedek malzemeleri yanınızda mutlaka bulundurun.

Çantanızda bulunması gerekenler:

• Yedek ayakkabı
• Buff veya şapka
• Havlu
• Su için matara ya da pet şişe en az 1 litre su
• Orta boy bir fener-yedek pil, kibrit, dikiş malzemesi, defter, kalem, düdük
• Çakı benzeri işinize yaracak aletiniz olsun
• Yedek Kıyafet (pantolon, polar, tişört, çamaşır, çorap, vb)
• Çantanızda mutlaka ihtiyacınız  kadar yiyecek ve içecek bulunmalıdır
• Temel ilk yardım malzemesi ve kişilere gerekli özel ilaçlar
• Bir bıçak, çatal, kaşık, bardak, tabak (Kırılmaz cinsten olmalı, ağır ve cam eşya konulmamalıdır)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı