Fitness

Tip 2 Diyabette Egzersiz Nasıl Yardımcı Olabilir?

Tip 2 diyabetle yaşamak için egzersiz, akıllı yemek seçimleriyle birlikte hayat daha kolaylaşır. Egzersiz insülin duyarlılığını artırır, böylece kaslarınız enerji için glikozu daha iyi kullanabilir.

Egzersiz sadece kan şekeri kontrolünü iyileştirmekle kalmaz (bu, Tip 2 diyabet yönetimi için gereklidir), aynı zamanda kalp hastalığı riskini azaltır, kilo kaybına yardımcı olur ve genel refahı iyileştirir. Tip 2 diyabet hastalarına fayda sağlayan üç tür egzersiz vardır. Her birini haftalık rutininize dahil etmeyi hedefleyin.

Kardiyo

Koşu ve bisiklet gibi kardiyo egzersizleri insülin duyarlılığını, kan şekeri seviyelerini, akciğer sağlığını, bağışıklık fonksiyonunu ve zindeliği iyileştirir. Araştırmalar kardiyo egzersizlerinin Tip 2 diyabet hastaları için birçok kısa vadeli fayda sağladığını ancak “ancak son egzersiziniz kadar iyisiniz” diyor. Bu nedenle, en azından iki günde bir bir tür kardiyo (yani yürüme, koşu, bisiklete binme, yüzme, kürek çekme, eliptik antrenman) yapmayı deneyin.

Dayanıklılık Eğitimi

Direnç eğitimi, vücudunuzun karbonhidrat depoladığı bir nokta olan kas kütlesini eklemek ve sürdürmek için anahtardır. Uzmanlar, “Yaşlanma etkileriyle mücadele etmek için olabildiğince fazla kasa sahip olmak ve karbonhidrat depolama kapasitenizi olabildiğince yüksek tutmak için düzenli olarak egzersiz yapmanız gerekir. Direnç eğitimi ayrıca, Tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü, insülin direncini, yağ kütlesini, kan basıncını ve gücünü iyileştirir.

Tip 2 Diyabet egzersiz

Denge Eğitimi

Uzmanlara göre, dengenizi iyileştirmek için egzersiz yapmak, özellikle şeker hastalığınız varsa ve 40 yaşın üzerindeyseniz düşmeyi önlemeye yardımcı olmak için çok önemlidir. Ve ayaklarınızda şeker hastalığına bağlı his kaybı varsa (nöropati olarak da bilinir), denge eğitimi iki kat önemlidir. Günlük olarak bir çeşit denge eğitimi yapmayı hedefleyin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı