Güzellik ve Cilt Bakımı

Tatilde cilt bakımı için 5 öneri

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için tatilde ve sonrasında cilt bakımı büyük önem taşıyor. İşte tatilin kefini çıkarırken saatlerce güneşe, tuzlu su ve havuz suyuna maruz kalan cildinize uygulayabileceğiniz 5 güzellik önerisi

Pandemi sonrası normalleşme ile birçok kişi tatil beldelerine akın etti. Peki, tatilde güneşin tadını çıkarırken cildinizde kalıcı hasarlara neden olacak olumsuz etkilerden korunmak için nelere dikkat etmek gerekiyor. İşte tatil boyu sağlıklı bir cilt için tüm seyahatlerinizde kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 güzellik önerisi…

MUTLAKA KORUYUCU KULLANIN

Yakıcı güneş ciltte ciddi hasarlara yol açabilir. Cildimiz sadece plaja gittiğimizde değil, gün boyu zararlı güneş ışınlarına maruz kalıyor. Üstelik gölgede olmak da zararlı ışınların etkisini tamamen yok etmeye yeterli değil. Dolayısıyla güneş koruyucu krem kullanımını tatil boyunca aksatmamak cildinizin sağlığı için büyük önem taşıyor. Uzmanlar doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınacaksa kullanılacak güneş kreminin en az 30 SPF olmasını öneriyorlar.

GÜNEŞ SONRASI CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Tuzlu su ve güneş cildi kurutur. Düzenli koruyucu güneş kremi kullanımı cildin nem dengesini korumaya yardımcı olsa da ne yazık ki tek başına yeterli değil. Bu sebeple plaj sonrası duş aldıktan sonra hafif nemlendiriciler kullanmak cildin gün boyu güneş, havuz veya denizden kaynaklanan kuruluğunu onaracaktır. Ayrıca cildinizin kurumasını önlemek için günde 7-8 bardak su ve doğal antioksidan içeren içecekleri tüketmeyi ihmal etmeyin.

DÜZENLİ CİLT BAKIMI YAPTIRIN

Söz konusu cilt temizliği olduğunda en önemli aşamalardan biri cildi kurutmadan kir ve yağdan arındırmak. Düzgün temizlenmeyen cildin üzerinde kalan makyaj kalıntıları ve kir güneş ışınları ile birleştiğinde leke oluşumuna yol açabilir. Lekelerin görünümünü en aza indirecek şekilde tasarlanmış yüz temizleme apartları hem makyaj kalıntılarını temizler, hem de kir ve yağı %99,5 oranında gidermeye yardımcı olur. Ayrıca, hızlı kuruyan gözeneksiz yapısıyla ultra hijyenik silikonlu ürünler bakteri oluşumunu önler ve sizi fırça temizliği zahmetinden kurtarır. Üstelik pratik boyutuyla bavulunuzda minimum yer kaplar.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ UNUTMAYIN

Cildin en hassas ve en hızlı deforme olan yerlerinden biri göz çevresidir. Dolayısıyla, düzenli bakıma en çok bu bölge ihtiyaç duyar. UV ışınlarının zararlı etkilerinden korunmanın en önemli yollarından biri de güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmemektir. Gözlük tercihinizi yaparken seçtiğiniz modelin UV ışınlarının %99’unu süzdüğünden emin olun.

ŞAPKASIZ ÇIKMAYIN

Cildinizi yakıcı güneş ışınlarından korumanın bir diğer etkili ve en geleneksel yöntemi ise şapka takmak. Yüzünüzün yanı sıra boyun ve ense bölgenizi de korumaya yardımcı olacak modellerde şapkalarla hem cildinizi zararlı ışınlardan koruyabilirsiniz hem de doğrudan güneşe maruz kalmanın sebep olacağı sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına engel olabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı