Beslenme

Su İçmek Kilo Vermeye Yardımcı Olur mu?

Suyun gerekli olduğu şaşırtıcı değil, ancak suyun kilo vermeyi de teşvik edebileceğini biliyor muydunuz? Şekerli içecekleri daha fazla su alımıyla değiştirmek, yalnızca aşırı kilo alımını önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda diyabet, kalp hastalığı ve diş çürüğü riskini de azaltabilir. Ayrıca, yüksek su içeriğine sahip yiyecekler midenizin tok hissetmesine yardımcı olarak aşırı yemek yeme dürtüsünü azaltır. İşte araştırmanın su ve kilo kaybı arasındaki ilişki hakkında söyledikleri.

Su Kilo Vermeyi Nasıl Destekler?

Pek çok içeceğin aksine su kalorisizdir. % 100 meyve suyu, şekerli buzlu çay ve tatlılar gibi “sağlıklı” içecekler bile günlük toplamınıza kalori ekler. Başka bir içecek yerine suya ulaşmak, katkıda bulunmayan boş kalorilerden kaçınmanızı sağlar.

Yemekten 30 dakika önce birkaç bardak su içmeyi deneyin. İster inanın ister inanmayın, bu basit değişiklik, düşük kalorili diyet uygulayan aşırı kilolu orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde kilo kaybını % 44 oranında artırdı ve 12 haftalık bir süre boyunca toplam 2 kg daha fazla kilo vermeyi sağladı. Araştırmacılar bu faydayı azalan kalori alımına bağladılar; Bir test yemeğinden önce su içen katılımcılar, su “ön yüklemesi” olmayanlara göre yaklaşık 25 ila 45 kalori daha az yemişlerdir. Benzer çalışmalar, genç insanlarda da aynı faydaları önerdi.

su içmek kilo verdirir mi

Daha Fazla Su İçmek İçin Fikirler

Gününüze daha fazla su dahil etmek için bu ipuçlarını deneyin. Fazladan su sadece kendinizi tok hissetmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda aktif bir yaşam tarzını beslemek için gereken hidrasyonu da sağlar.

  • Şişeleyin: Sevdiğiniz bir su şişesi alın ve gittiğiniz her yere yanınızda getirin. Suya kolay erişimin olması sizi daha sık içmeye teşvik eder.
  • Suyu demlendirin: Suyu bir dilim limon, bir dilim greyfurt veya bir portakal dilimi ile çırpın. Salatalık dilimleri, nane veya dondurulmuş meyveleri buzdolabında bir su sürahisine gece boyunca ekleyin.
  • Isıtın: Suyun buz gibi soğuk servis edilmesine gerek yoktur. Aslında, bazı insanlar bu şekilde içmeyi daha zor buluyor. Kendinize oda sıcaklığında su dökün veya buharlı bir fincan bitki çayı hazırlayın.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı