Beslenme

Sporcunun olmazsa olmazı…

Vücut geliştirme söz konusu olduğunda devreye giren protein ve aminoasitler, bir bütünün ayrılmaz iki parçası... Proteini oluşturan yapı taşlarından olan ve protein molekülünün alt birimi olarak kabul edilen aminoasitler kasların kuvvetlendirilmesi ve güçlendirilmesinde önemli rol oynar.

Protein ve aminoasit birbirinden ayrılmayan bir bütünün parçalarıdır. Proteini oluşturan temel yapı aminoasitlerdir ve vücudumuza aldığınız proteinler kana karışmadan önce parçalanarak aminoasitlere dönüşürler. Vücut geliştirmede önemli olan kasların kuvvetlenmesi ve güçlendirilmesi olduğundan ve bazı durumlarda besinler ile vücut için gerekli olan aminoasit dengesi sağlanamadığından takviye aminoasitler ile kasların güçlendirilmesi söz konusu olur. Proteinin ise vücudun ihtiyacına göre kaslardan kullanılmasın diye antrenman öncesi ve sonrasında alınması gerekir. Yani aminoasit ve proteini iki ayrı madde olarak değerlendirmek yerine bir bütünün birbirini tamamlayıcı parçaları olarak adlandırmak daha uygun olur. Çünkü her ikisi de aynı amaca hizmet ederler.   

Protein ve Aminoasit Birlikteliği

Proteinin parçalanmış hali olan aminoasitler vücut için büyük önem taşır. Vücut geliştirme gibi kas yapısının ön planda olduğu sporlar söz konusu olduğunda aminoasit desteği ile süreç hızlandırılır. Aminoasit ve protein arasında belirgin bir etki farkı yoktur. Her ikisi de aynı amaca hizmet eder, tek fark birinin diğerinin yapı taşı olmasıdır. Yani protein alıp aminoasit olarak kana karışmasını beklemektense, yalnızca aminoasit kullanarak hemen kana karışmasını sağlayabilirsiniz. Protein kullanımı ile vücuttaki kasların beslenmesini sağlayabilirsiniz. Kaslara hemen ulaşabilecek aminoasitlerle ise kasların güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Yalnızca aminoasit kullanmak vücudun protein ihtiyacını karşılamayacağı için vücut alınan aminoasidi yalnızca kaslarda değil farklı organlarda da kullanabilir. Bu nedenle protein-aminoasit farkını tam olarak kavrayıp antrenmandan hemen sonra protein almayı ihmal etmemelisiniz. Böylece vücudun protein ihtiyacını tamamen karşılayıp aynı zamanda alınan aminoasitlerin doğrudan kaslara nüfus etmesini sağlamış olursunuz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı