Haber

Spor yaparken Koronavirüsten korunmanın yolları

Kapalı alanlarda ve insanlarla yakın temasta bulunulan her yerde maske takmak gerekli, yaz aylarında da koronadan korunmak için almanız gereken önlemler var. Özellikle Spor salonlarında ve toplu alanlarda spor yapıyorsanız bunlara dikkat edin

1-Maskenizi sık sık değiştirin

Yanınızda yedek maske bulundurun ve kullandığınız maske nemlendiğinde yenisiyle değiştirin. Çünkü nemli maske nefes almayı daha da zorlaştırabilir ve virüsün bulaşma riskini artırabilir. yazın sıcak ve nemli havalarda maske takmanın sıcağa bağlı terleme ve nefes almakta zorlanma gibi bazı sorunlara yol açabilir. Bu sebepten spor yaparken nefes almanızı zorlaştırıcı maske takmaktan kaçının.

2- Kumaş maskeleri her gün yıkayın

Kâğıt maske yerine kumaş maske kullanımını tercih ediyorsanız en az 2 adet kumaş maske alın 1 tanesini takarkan diğeri yanınızda bulundurup, gün içerisinde ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Akşam bu maskeleri sıcak su ve sabunla yıkayarak kurumaya bırakıp, ertesi gün tekrar  kullanın.

3- Eldiven kullanmaktan kaçının

Uzamanlar maske takmayı ne kadar önersede aynı şey eldiven için geçerli değil. Sıcak havalarda ellerimiz daha fazla terleyeceğini varsayarsak. diğer mevsimlerde olduğu gibi yaz mevsiminde de eldiven kullanmayı önerilmiyor. Bunun yerine  rağmen mümkün olduğunca yüzey temasını azaltmak ve sık el yıkamak en iyi yöntem. Çünkü eldiven kullanan kişi yüzeylere temas etmekten kaçınmadığı gibi, potansiyel olarak dokunduğu tüm yüzeylere de koronavirüsün yayılmasına aracılık ediyor.

4- Kapalı alanlarda spor yapmaktan kaçının

Bu dönemde özellikle kalabalık olan kapalı alanlarda spor yapmaktan münkün olduğunca kaçının. Çünkü spor yaparken daha derin ve daha hızlı nefes alıp vermek virüsün çok daha fazla miktarda ortama saçılmasına yol açıyor. Bu durum özellikle maskenin kullanılmadığı, havalandırmanın iyi olmadığı ve kalabalık spor salonlarında problem teşkil eder. Ama illa ki spor salonuna gidecekseniz kurallara mutlaka uymak gerekir  Yürüyen veya koşan kişilerin aralarındaki mesafeyi mümkün olduğunca uzun tutmaları, 2 metre yerine en az 4-5 metrelik bir mesafeyi korumaları gerekir.

5- Hijyen kurallarına dikkat edin

Çalışma yaptığınız alanın temizliğine mümkün mertebe dikkat edin. Spor salonları gibi toplu ortamlarda virüs bulaşma riski daha fazla olacağından yanınızda mutlaka dezenfektan bulundurun. Spor yaparken takmasanız bile spor salonuna girerken maske takmayı sağlıklı yaşam için ihmal etmeyin. Sizden önce çalışma yapmış kişilerin dezenfekte işlemi yapıp yapmadığını öğrenin.

6- Sağlık sorununuz varsa evde spor yapın

Spor yaparken maske takmak risk oluşturabilir. Egzersiz sırasında daha derin nefes almak gerekiyor. Dolayısıyla kardiyak ile solunumsal rahatsızlıkları olanların ve uzun zamandır egzersiz yapmamış olan kişilerin maske takmaları nefes almalarını zorlaştırıp, kalp ve akciğer üzerine düşen yükü arttırıp ölümcül komplikasyonlara yol açabiliyor. Bu kişiler maskesiz spor yapmaları için ya kendi evlerini tercih etmeli ya da kalabalık olmayan zamanları ve mekanları seçmeli, tercihen de fazla yorucu olmayan egzersizleri uygulamalılar

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı