Fitness

Spor soğuk havada nasıl yapılmalı?

Havalar gün geçtikçe serinliyor. Sonbahar aylarında açık havada spor yaparken bu önerilerilere dikkat edin...

Spor salonunda saatler geçirmektense, açık havada spor yapmayı tercih edenlerden misiniz? Şanslıyız ki artık koşmaya ya da yürümeye son derece elverişli sahillerimiz var. Kış kapıda; soğuk havada spor yapmak biraz zorlaşacak ancak fit ve sağlıklı bir vücut için asla spordan vazgeçmemek gerekiyor. Tavsiyelerimize uyarak, kışın da açık hava aktivitelerinizi sürdürebilirsiniz.

İyice ısının

Spora başlamadan önce her zaman ısınma hareketleri yapıp vücudu egzersize hazırlamak gerekiyor ancak bu kış mevsiminde daha büyük bir önem taşıyor. Isınma ve esneme hareketlerinizi her zamankinden biraz daha uzun tutun. Bu sayede kaslarınız soğuk havada yapacağınız egzersizlere hazır hale gelecek ve olası sakatlanmalar önlenmiş olacak.

Termal kıyafetler giyin

Adı üstünde soğuk; kıyafetlere bu noktada büyük iş düşüyor. Pamuklu kumaştan kıyafetler ya da yünlü kazaklar terle birlikte ıslanır ve vücudunuzu da nemli bırakır. Yani üşümeyeyim düşüncesiyle yünlü kıyafetler seçmek büyük hata. Bunlar yerine özel kumaşlardan üretilen ve teri vücudun dışına atan, termal kıyafetler seçin. Üzerinizeyse mutlaka kapüşonu olan ve sizi rüzgardan koruyacak bir rüzgarlık alın.

Bol su için

Sadece çok terlediğiniz sıcak havalarda değil, soğuk havalarda da bol su içmek çok büyük önem taşıyor. Soğuk havada yapılan egzersizlerde dehidrasyon yaşamamak için 15-20 dakikada bir su için ve vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşılayın. Soğuk havalarda nefes yoluyla sıvı kaybı olduğundan bu noktayı asla atlamayın.

Ilık duş alın

Buz gibi havada spor yaptığınız için ısınma ihtiyacıyla kendinizi çok sıcak suyun altına atmayın. Vücudunuzu ani şekilde değil, yavaş yavaş ısıtmalısınız. Ani ısı değişimlerinden mutlaka kaçınmalısınız. Spordan geldiğiniz nemli kıyafetlerinizle uzun süre kalmayın, hemen ılık bir duşa girip kuru giysiler giyin.

Karbonhidrat tüketin

Soğuk havada egzersiz yaparken vücut daha fazla ısınmaya ihtiyaç duyar ve kaslarda titremeler olur; kaslar daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Dolayısıyla doğru şekilde beslenmez ve glikojen depolarınızı boşaltırsanız çabuk yorulursunuz. Yapılacak en doğru şey spordan yarım saat önce karbonhidrat ağırlıklı beslenerek enerji depolarını doldurmak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı