Fitness

Spor Salonlarında Yaralanma

Nispeten spor salonunda egzersiz yapmaya alışkın olsanız bile, burada birkaç yanlış adım, yaralanma riskinizi artırabilir. Mümkün olduğunca sağlıklı kalmak için, sık sık spor salonuna gidenlerin bile yaptığı bu yaygın egzersiz hatalarına dikkat edin. Neyse ki, neye bakmanız gerektiğini bildiğinizde düzeltmeleri kolaydır.

Isınmayı Atlama

İnsanların aceleleri olduğunda antrenmandan zaman geçirmelerinin bariz bir yolu, ısınmayı atlamak veya acele etmektir. Aslında, yaralanma riskinizi artırabilir. Isınma, çekirdek vücut sıcaklığını yükseltir, eklemlerdeki kas esnekliğini ve hareket aralığını iyileştirir, çalışan kaslara verilen oksijen oranını artırır ve daha fazlasını yapar. Tüm bunlar, vücudunuzun kademeli olarak daha yoğun bir yoğunluğa alışmasını sağlar, böylece egzersiz ilerledikçe daha iyi ve daha güvenli bir şekilde performans gösterebilirsiniz.

spor yaralanmaları

Ekipman Sıklığı

Neredeyse her zaman aynı fitness sınıfı formatlarına, kardiyo makinelerine veya kuvvet antrenmanı ekipmanına yöneliyorsanız, bunları daha fazla karıştırmayı planlayın, böylece çapraz antrenman haftalık normunuz olur. Çapraz antrenman vücudunuzu çeşitlilikle zorlar, bu da onu genel zindeliği iyileştirmek için güvenilir bir yaklaşım haline getirir ve aynı zamanda kas dengesizlikleri ve tekrarlayan rutinler nedeniyle aşırı kullanım yaralanmasını önler.

Dijital Dikkat Dağınıklığı Yapmak

Bir antrenman sırasında ara sıra aktivite izleyicinize bakmak, ne zaman rahatlayacağınızı veya kendinizi daha fazla zorlayacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Ancak, telefonunuzdaki bir giyilebilir cihaza veya uygulamaya sürekli danışmak, spor salonunda yaralanma için ortak bir suçluya yol açabilir: dikkatsizlik. Hızlı hareket eden bir koşu bandında veya ağır ağırlıklarla çalışırken yönünüzü değiştirmenize izin verdiğinizde, yaralanma riskinizi artırırsınız. Güvenli oynayın ve anı yaşayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı