Haber

Spor salonlarına maske düzenlemesi yapıldı!

Yeni normalleşme sürecinde spor salonlarında maske takma kuralına yeni düzenleme getirildi. Buna göre spor salonlarında, yüksek efor gerektiren sporlar yapılırken maske takma zorunluluğu olmayacak.

Covid-29 salgını sonrası sağlıklı yaşamın olmazsa olmazı haline gelen maskeler normalleşeme adımları çerçevesinde spor salonları içinde zorunlu hale gelmişti. Spor yaparken maske takmanın riskleri olduğu konusunda son günlerde tartışma konusu olmuştu. Spor haberlerine, göre çok eleştirilen kuralda düzenleme yapıldı. Rehberde yüksek efor gerektiren sporlar yapılırken nefes almayı zorlaştıracağı için maske takılmayabilir denildi.

N95 MASKESİ ÖNERİLMİYOR

Spor salonlarında maske kullanımı düzenlemesi yapıldı. Spor yaparken maske takmanın riskleri olduğu için değişikliklere gidilirken. Buna ilişkin bir düzenleme var. ‘Yüksek efor gerektiren sporlar yapılırken nefes almayı zorlaştıracağı için maske takılmayabilir.‘ deniliyor. ‘Maskenin takılmadığı spor faaliyetlerinde olası temaslar sırasında kullanılmak üzere kişinin yanında maske bulundurmalıdır.’ ifadesi de bu düzenlemede yer alıyor. Spor salonları için N95, FFP2 gibi yüksel filtreli maskeler ise önerilmiyor.

OLTA BALIKÇILIĞINA DÜZENLEME

Olta balıkçılığı için de düzenleme var. ‘Ağız, göz ve buruna dokunulmamlıdır.’ maddesi var. Balık tutma araçları, kişiye özel olmalıdır ifadesi var. Rehber, ‘Olta balıkçılığı gruplar halinde gerçekleştirilen bir aktivitedir.’ diyor. Bu nedenle de ‘Kişiler arasında 2 metre sosyal mesafe bulunmalıdır.’ ibaresi yer alıyor.

Spor salonlarının yanısıra, işçi servislerde, sosyete pazarlarında alınacak önlemler tekrar belirlendi.

Spor salonlarının yanısıra sağlıklı yaşamı koroma adına birtakım değişiklikler yapıldı. Servislerde artık çapraz oturma düzeni olacak. Servisi kullanan personel evlerden alınma sırasına göre en arka sıradan başlamak üzere öne doğru sağ ve sol cama oturtulacak. Cam kenarları dolduktan sonra binen personel arkadan öne doğru çapraz şekilde koridor taraflarına oturacak. Çapraz oturma düzeni de bittikten sonra binen personel arkadan öne doğru olmak üzere boş koltuklara alınmalıdır ifadeleri yer alıyor.
Çok tartışılan pazar yerleri içinde düzenleme yapıldı.Pazarlara maskesiz giriş olmayacak. 1 metre sosyal mesafe kuralı uygulanacak. Esnaf bağırarak satış yapmamalıdır deniliyor. Ayrıca ‘Tezgahlar antiseptik solisyonlarla temizlenmelidir’ denildi.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı