Haber

Maskeyle spor yapılır mı? Maskeyle spor yapmak tehlikeli mi?

Bireysel sporların serbest bırakılmasıyla spor salonları yeniden açılacak. Çin'de maskeyle koştuğu için ciğerleri patlayan vakaların olması, spor yaparken maske takmak zorunlu olacak mı? Maske takmak tehlikeli mi? Sorularını akıllara getirdi.

1 Haziran’dan itibaren spor salonları yeniden açılıyor.Bİreysel sporlarla uğraşanlar yeniden spor salonlarına gitmeye hazırlanıyor. Fakat spor yaparken maske takılması zorunlu olacak mı? Spor yapacakların  en çok aradığı cevaplardan biri oldu. Zira Çin’de bir kişinin maske ile spor yaparken ciğerlerinin patlaması sonucu öldüğü haberleri gelmişti.

Uzmanlar bunun sebebinin ise bazı insanlarda görülen ciğerlerde hava hapsedilmesinin olduğunu söylüyor. Bu kişilerin akciğerlerinde ‘hava hapsi’ denilen bir olay meydana geliyor.

Bİz normalde havayı alıyoruz, sonra akciğerler bir lastik gibi içeri kapanarak havayı dışarı veriyorlar. Bazı kişilerde bu dışarıya verişte akciğerin bazı bölgelerinde hava hapsolabiliyor. Yani içeri hava giriyor ama dışarı çıkamıyor. Bir sonraki seferde daha fazla hava içeri giriyor. Bu kişiler akciğer anfizemi dediğimiz, akciğerde hava hapsi olan, ‘spontan pnömotoraks‘ denilen tıp dilinde, yani akciğerin kendi kendine yırtılabildiği vakalar meydana geliyor. Özellikle bu kişilerin spor yaparken maske takmalarının riskli olacağı kesin.

Aşırı efor gerektiren, kardiyo gibi sporlarla uğraşıyorsanız maske sizin için zorlayıcı olabileceğini için zaten kesinlikle takılmamamlı  Ama bir taraftan maskesiz olmak virüs bulaşma riskini artıracağı da kesin. O zaman spor salonlarındaki sporcular arasındaki mesafe çok daha fazla olmalı. Neden? Çünkü siz daha derin ve hızlı nefes alıp vereceksiniz. Siz nefes alıp verirken, çok daha fazla  damlacık çıkartacaksınız. O zaman mesafeyi 2-3 metreye çıkartmak daha güvenilir olacaktır.

Ayrıca sporcu ayrıldıktan sonra mutlaka çalışma alanını temizlenmesi gerekli. Çünkü sizden önceki kişide virüs olma ihtimali var. Sevindirici olan virüsün şuana kadar terde görülmemesi  Ama yinede tedbiri elden bırakmamalı hijyen ve temizlik kurallarına riyayet etmelisiniz.

Virüüsn etrafta olabileceğini düşünerek temizlik kurallarına biraz daha sıkı uyulmalısınız ve en azından spor salonlarına giriş ve çıkışta maskeniz takılı olsun. Bu kurallara  uymamız şartıyla spor salonlarını kullanabilir mi Evet. Ama tekrar edelim spor mesafeniz daha geniş tutun 1 metre gibi değil 2-3 metre olsun temizliğide daha fazla özen göstermelisiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı