Fitness

Soğukta Koşuya Çıkmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Soğukta Koşuya Çıkmak İsteyenler İçin Tavsiyeler

Sıcaklık düştüğünde, birçok koşucu koşu bandına koşar. Egzersizlerinizi kapalı mekanda yapmanın hiçbir sakıncası olmasa da, soğukla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek önümüzdeki uzun kış boyunca koşularınızı taze tutabilir. Başarılı bir soğuk havada koşmanın anahtarı hazırlıklı gelmektir. Doğru yaklaşımla, soğuğu bir şampiyon gibi idare edebilecek ve hatta açık hava koşularından keyif alabileceksiniz. İşte soğuk havada koşmak için ipuçları;

Rüzgarı Avantajınız İçin Kullanın

Muhtemelen tüm koşunuz boyunca soğuk rüzgarlardan kaçamayacaksınız, ancak rotanızı rüzgarın mümkün olduğunca sizin lehinize çalışacağı şekilde planlayabilirsiniz. Kış koşusu için, özellikle soğuk bir rüzgar varsa, rüzgara karşı çıkmak genellikle en iyisidir. Bu şekilde, zaten ısındığınızda ve çabanızdan terlediğinizde dönüş yolunda size yardımcı olacak rüzgâra sahip olacaksınız. Eğer tersini yaparsanız, çıkarken terledikten sonra soğuk rüzgara karşı koşmaya çalışırken donabilirsiniz.

Ayakkabı Üzerinde Savurganlık

Karlı, rüzgarlı bir bölgede yaşıyorsanız, her zamanki koşu ayakkabılarınız ayaklarınızı sıcak ve kuru tutmak için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle, normal koşu ayakkabılarınızı koşu bandı için saklayın ve kış için özel ayakkabılar satın alın. Kar, rüzgar ve diğer unsurları dışarıda tutan su geçirmez koşu ayakkabıları tercih etmeniz gerekir.

soğukta koşmak

Su İçmek

Egzersizden önce ve egzersiz sırasında susuz kalmamak önemlidir. Günlük ihtiyacınız olan toplam su miktarı oldukça kişiseldir, bu nedenle vücut ağırlığına göre ihtiyacınızı karşılamalısınız. Vücut ağırlığınızı (ons cinsinden) ikiye bölün ve bu miktarı her gün suyla içmeyi hedefleyin. Yani 150 kilo ağırlığındaysanız, günde en az 75 ons su azaltmalısınız.

Bırakın Kalp Atış Hızınız Size Yol Göstersin

Karlı, buzlu yollarda seyrederken her zamanki hızınızı korumak zor olabilir. Bu nedenle, belirli bir hızı yakalamaya çalışmak yerine, kalp atış hızına veya algılanan çabaya göre gitmenizi önerir.

Donma ve Hipotermi Belirtilerine Dikkat Edin

Sıcaklık düştükçe ve rüzgar hızlandıkça, donma ve hipotermi gibi ciddi sağlık sorunları riskiniz artar. Kendi sağlığınız ve güvenliğiniz için her ikisinin de uyarı işaretlerini bilmek önemlidir. Donma belirtileri ve semptomları arasında uyuşma, his kaybı veya maruz kalan ciltte, ellerde veya ayaklarda batma hissi bulunur. Herhangi bir donma belirtisi fark ederseniz, en kısa sürede içeri girin ve etkilenen bölgeyi yavaşça ısıtın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı