Beslenme

Soğuk Aylarda Neden Daha Az Şeker Yemelisiniz?

Kış aylarında, çoğu kişi sıcak çikolata ve zencefilli kurabiye gibi rahat yiyeceklerle morallerini yüksek tutar. Ne yazık ki, çok fazla şeker yemenin birkaç dezavantajı var. Muhtemelen, yüksek şekerli bir diyetin sağlığınız üzerinde obezite, kardiyovasküler hastalık ve Tip 2 diyabet gibi sayısız darbeyle bağlantılı olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ama hepsi bu kadar değil. Tatlılarda, şekerlemelerde, fast-foodlarda ve paketlenmiş atıştırmalıklarda bulunan çok fazla şeker de ruh halinizi olumsuz etkileyebilir.

şeker tüketimi

Tatlılardan tamamen vazgeçmeniz gerekmese de, birçok insan şeker alımını azaltmaktan fayda sağlayabilir. Şeker tüketiminizi azaltmak için şu ipuçlarını deneyin;

Meyve İçin Tatlı Şekerler

Uzmanlar, mümkün olduğunda tatlıları meyvelerle değiştirin diyor. Meyvede bulunan doğal şeker, şeker isteğinizi ilave şekerle aynı riskler olmaksızın tatmin edebilir ve su açısından zengin ve dolgu lifleri ve besin maddeleri açısından yüksek olduğu için sağlık açısından faydaları vardır. Unlu mamullerdeki şekeri elma püresiyle değiştirmeyi, taze portakalları sevdiklerinizle paylaşmayı veya dondurulmuş muzları süt ve antioksidan bakımından zengin kakao gibi eklentilerle harmanlayarak daha sağlıklı bir tatlı için güzel krema yapmayı deneyin.

Hızlı Şekere Dikkat Edin

Pek tatlı görünmeyen pek çok işlenmiş gıda (sandviç ekmeği, çeşniler, hatta spagetti sosu) ilave şeker bakımından şaşırtıcı derecede yüksek olabilir. Herhangi bir konserve veya paketlenmiş ürünün etiketini okumayı ve ilave şeker oranı yüksek olanları daha düşük şekerli alternatiflerle değiştirmeyi alışkanlık haline getirin.

Şekerli Yiyecekleri Saklayın

Cezbedici yüksek şekerli yiyeceklerin görüntüsünü ve kokusunu uzak tutun ve beyninizin radarında olmadığı için daha az yiyebilirsiniz. Tezgahta bir şekerlik kasesi veya masanın üzerinde bir kutu çikolata tutmak yerine, bunları kilerde veya erişilemeyen dolaplara koyun.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı