FitnessRöportaj

Sahnelerin fit sanatçısı: Özgün Uğurlu

“Spor yapmak için daha fazla beklemesinler, kendilerine bahaneler uydurmasınlar. Çünkü insanın kendi bedenine yapabileceği en iyi şey spordur. Spor yapmak için daha fazla beklemesinler, kendilerine bahaneler uydurmasınlar. Çünkü insanın kendi bedenine yapabileceği en iyi şey spordur.”

Türkiye’nin aranılan pop müzik ustalarından biri olarak karşımıza çıkan fakat sanatçı kimliğinin yanı sıra söz ve besteleriyle de kendinden epey söz ettiren, en önemlisi de iyi bir eş ve harika bir baba olmayı başarabilmiş bir değer Özgün Uğurlu…

Son yıllarda  sporu hayatının bir parçası yapmaya karar vererek değişen fiziki yapısıyla dikkatleri üzerine toplayan Özgün, spor hayatına dair ayrıntıları bizlerle paylaştı.

 • Konumuz spor ama biz öncelikle müzik geçmişinizle başlayalım sohbete… Müziğe ilginizi ilk nasıl keşfettiniz?

Bir klasik ama çok erken yaşlarda başladım müziğe. Eskişehir Anadolu Üniversitesi çocuk korosuna gitmemle ilkokulda müzik hayatım başlamış oldu. Ardından zaten biliyorsunuz 1990 yılında konservatuvarla devam etti müzik serüvenim.

 • Ankara Devlet Konservatuarıyla başlayan ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile devam eden ciddi bir müzikal altyapınız var. Nasıl başladı ve nasıl devam etti hikaye?

1990 yılı Viyola girişliyim konservatuvara. 10 yıl konservatuvar sonrasında sözleşmeli olarak CSO. 3 yıl da araştırma görevliliği yaptım. 2005 yılında ilk albümüm Elveda için mecburen istifa edip İstanbul’a yerleştim.

 

Spor yapmaya başladıktan sonra uyku ve beslenme ilk değişenlerim oldu. Sabahın ilk ışıklarına kadar oturup öğlene kadar uyuyan ben; gece 12’de yatıp sabah 9’da spora giderken buldum kendimi.”
 • Sanatçı yönünüz dışında son yıllarda değişen fiziki yapınız gözlerden kaçmıyor. Sporu hayatınızın bir parçası yapmaya nasıl karar verdiniz?

Uzun yıllardır spor hep hayatımda olmuştur. Oldum olası çok sevdim sporu fakat bir türlü devamlılığı sağlayamıyordum. Dolayısı ile de istediğim forma ulaşamadım. 3 yıl önce Personel Trainer’ım Tufan Kaya ile yollarımız kesişti ve sonrasında çok şey değişti hayatımda. Hayalini kurduğum hedeflere adım adım ilerledik

 • Günde veya haftada kaç saatiniz sporla geçiyor? Ağırlıklı olarak ne tarz antrenmanlar yapıyorsunuz?

Haftada minimum 3 gün çalışıyoruz Tufan hocayla. 1 gün de kendim cardio antrenmanı yapıyorum. Antrenmanlarımızı çeşitlendiriyoruz. Ağırlık antrenmanları da var. Crossfit, fitness, cardio… Mümkün olduğunca vücudu şaşırtmaya çalışıyoruz.

 

Haftada minimum üç gün çalışıyoruz Tufan hoca ile… Bir gün de kendim cardio antrenmanı yapıyorum. Antrenmanlarımızı olabildiğince çeşitlendiriyoruz; crossfit, fitness, cardio…”
 • Kendinizdeki değişimi nasıl yorumluyorsunuz? İlk ne zaman hissetmeye başladınız kendinizdeki değişimi?

Sürekli fotoğraf çekiyoruz. Herhangi bir kimyasal ilaç takviye vs. kullanmadığımız için doğal olarak değişim de biraz yavaş oluyor. Fakat sonuçlar çok daha sağlıklı ve kalıcı tabii ki. O yüzden asıl değişikliği fotoğraflarda görüyoruz.

 • Sporla birlikte hayatınızda neler değişti? (Düzenli beslenme vs…) Sporun profesyonel hayatınıza ne gibi katkıları oldu?

Uyku ve beslenme ilk değişenlerim oldu. Tamamen başka bir adam oldum. Sabahın ilk ışıklarına kadar oturup öğlene kadar uyuyan ben 12 de yatıp sabah 9 da antrenmana giderken buldum kendimi. Tüm yeme içme alışkanlıklarım da değişti tabii ki. Alkol, şeker, kötü yağlar ve karbonhidratlar tamamen çıktı hayatımdan.

 • Spor yapmak isteyip de bir türlü o startı veremeyenlere vereceğiniz bir tavsiye var mı?

Daha fazla beklemesinler. Kendilerine bahaneler uydurmasınlar. İnsanın kendine,bedenine yapabileceği en güzel şey spordur. Hiç bir şey yapamıyorlarsa yürüsünler koşsunlar. Youtube da sayısız kanal ve video var. Evde televizyon karşısında bile çalışabilirler. Yeter ki hareket etsinler.

 • Oğlunuz Ediz’in müzik ve sporla arası nasıl? Müzisyen ve sporsever ebeveynler olarak onu nasıl yönlendiriyorsunuz?

Biz Ediz’i 6 aylık olduğunda havuza yazdırdık ve haftada bir gün yüzmeye gidiyoruz. Çok seviyor ve sadece down sendromlu değil tüm çocukların gelişimi için spor ve sanat son derece önemli. O yüzden mutlaka anneler babalar çocuklarını yönlendirsinler. Unutmasınlar ki çocuklar anne ve babalarını örnek alırlar. Onlara iyi örnek olsunlar.

 • Spor yaparken özel olarak dinlemeyi tercih ettiğiniz bir müzik türü ya da sanatçı var mı?

Olmaz mı:) 3 yıldır Rocky soundtrack lerinden bıkmıştır komşularım herhalde. Daha iyisi olamaz bence.

 • Bol adrenalinli sporlarla aranız nasıl? Henüz yapmadığınız ama yakın zamanda yapmayı planladığınız bir spor var mı?

Küçükken tenis oynamıştım ve içimde hala büyük bir istek var. Raketlerimizi aldık ama bir türlü gidemedik korta. İnşallah bu yaz başlayacağım . Çok seviyorum tenisi.

 • 2017 için plan ve dileklerinizi öğrenebilir miyiz? Yine zirveye oynayacak yeni bir albüm hazırlığı var mı? Sevenlerinize müjdeyi verelim.

Ocak ayı sonu gibi bir single çıkartacağız inşallah, sonrasında yaza doğru bir single daha… Sonra da bir albüm, bakalım zaman ne gösterecek. 2017 ülkemiz için dünya için huzurlu ve barış dolu bir yıl olsun. Sevdiklerimizin, kendimizin sağlığı yerinde olsun. Daha ne olsun.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı