Güzellik ve Cilt Bakımı

Sağlıklı saçlar için saç maskesinin önemi

Saç maskelerinin saç derinize ve saçlarınıza bir çok faydası vardır. Evde kendi kendinizede saç bakım maskeleri yaparak, yıpranan saçlarınıza onarmanız ve güçlendirmeniz mümkün.

Güzellik merkezlerine gitmek istemiyorsanız, evde kendi kendinize de saç bakım maskeleri yapabilirsiniz. Zaman zaman yıpranan saçları onarmak için kuaföre gitmenize gerek yok. Saç maskesi nasıl kullanılır? Ayda kaç kez saç maskesi yapılabilir? Saç maskeleri de saç sağlığını ve gücünü arttırmak için saçlarınıza uygulamanız gereken bir yöntemdir. Saç maskelerini hafta 1-2 kez ayda ortalama 4-8 kere uygulayabilirsiniz. Daha çok saç tipinize ve saç sorunlarınıza bağlı olarak saç maskelerini azaltabilir ya da arttırabilirsiniz.

Peki, saç maskesi nasıl kullanılır?Çok kolay ve pratik yöntemlerle evde saçlarınıza bakım yapabilir ve canlı hale gelip dökülmesini önleyebilirsiniz. Birçok saç maskesi saça ilk uygulamadan itibaren yenilik katar ve saç tellerinize birçok fayda sağlar. Kullandığınız maskenin içeriğindeki malzemelere göre avantajı artar ve saç tipinize bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Saç maskelerini evinizdeki malzemelerden yapabileceğiniz gibi dışarıdan hazır olarakta satın alabilir siniz.

Saç maskesinin faydaları

Saç maskelerinin saçınıza bir çok faydası mevcuttur. Bunlardan bahsedecek olursak : Daha yumuşak ve parlak saçlar elde edersiniz. Saçlarınızda  elektriklenme ve kabarma sorunları varsa kısa zamanda yok olmaya başladığını göreceksiniz. Saçlarınız kolayca kırılıyorsa zamanla daha güçlü saçlar elde edeceksiniz. Son olarak da saç gözenekleri daha fazla nem hapsedeceğinden saçlarınızın nefes aldığını hissedersiniz.

Saç maskesi nasıl uygulanır?

Saç maskenizi evde kendiniz hazırladıysanız hazırlamış olduğunuz maskenizin iyice çırparak malzemelerin iyice birbirine geçmesini sağlayın. Genellikle nemlendirmek için zeytinyağı, badem ve argan yağı gibi yağlar tercih edilebilir. Bu yağları hafif ısıtarak uygulamak ise saçlarınıza daha iyi nüfuz etmesini sağlayacaktır. Ayrıca saçınıza uyguladığınız maskeyi bir bone ya da streç filmle sararak maskenin daha etkili çalışmasını sağlayabilirsiniz hatta streçle sardığınız saçınızı fön makinesi ile ısıtarak daha iyi sonuçlara kavuşabilirsiniz. Saçınıza maskeyi sürerken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise maskenin tüm bölgelere eşit bir şekilde yayılmasıdır. Saç diplerinize masaj yaparak saç köklerinizin de mutlaka faydalanmasını sağlayın.

Alerjik reaksiyona dikkat edin

Evinizde hazırladığınız maskelerin içeriğindeki malzemeler her ne kadar doğal olsa da, alerjik bir reaksiyona mahal vermemek için ilk olarak vücudunuzun küçük bir bölgesinde maskenizi test etmenizde yarar bulunur.

Saçlarınızın daha parlak ve dolgun gözükmesi için evde yapabileceğiniz maskeler:

Zeytin Yağ ve yumurta maskesi

5 yemek kaşığı zeytinyağı 2 adet yumurta Bone Zeytinyağlı Saç Maskesi Hazırlanışı Evde sürekli kullanmadığınız bir kaba 5 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 adet yumurtayı birbirine karıştırıp saçınıza fırça yardımıyla sürünüz. Boneyle saçınızın her yerini hava almayacak şekilde kapatınız. Sürdükten 20 dakika sonra saçınızda boneli bir şekilde bekletiniz. Daha sonra bol suyla durulayıp saçınızı kurutunuz.

Zeytinyağlı ve Bal maskesi

3 yemek kaşığı zeytinyağı 2 yemek kaşığı bal Bone Bal ve Zeytinyağlı Saç Maskesi Hazırlanışı Evde sürekli kullanmadığınız bir kaba 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı balı birbirine karıştırıp fırça yardımıyla saçınıza sürün. Boneyle saçınızın her tarafını hava almayacak şekilde kapatınız. Sürdükten 20 dakika sonra bol suyla yıkayıp durulayınız ve saçınızı kurutunuz.

Kahve ve limon maskesi

1 kahve fincanı taze limon suyu Saçınızın Temiz Ve Parlak Görünmesi İçin Maske Hazırlanışı Duştayken saçınızı iyice yıkayın ve 1 kahve fincanı limon suyunu saçınıza masaj yaparak fırça yardımıyla sürünüz. Saçlarınızı 10 dakika sonra bol suyla yıkayıp durulayın. Bu kürü 2 hafta aralıklarla yapın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı