Beslenme

Sağlıklı Beslenmenin Bütçe Dostu Yolları

Bütçeye Göre Beslenme Önerileri

Bu hepimizin duyduğu bir bahane ama sağlıklı yiyecekler neden daha pahalı? Hiç kullanmadığınız bir spor salonu üyeliği? Paketlenmiş yiyecekler ve fast food? Her gün dışarıda mı yemek yiyorsunuz? Önceden plan yapmazsanız yiyecek satın almak pahalı olabilir. Ancak biraz yaratıcılıkla buzdolabınızı ve kilerinizi sağlıklı, bütün yiyeceklerle, bütçenizi bozmadan doldurabilirsiniz!

Kendi Bitkilerinizi Yetiştirin ve Üretin

Satın aldığınız taze ürün türleri konusunda stratejik değilseniz, alışveriş sepetinizi her hafta taze meyve ve sebzelerle doldurmak pahalı olabilir. Kendi mahsulünüzü yetiştirmeyi deneyin. Nerede yaşarsanız yaşayın, güneş ışığı ve suyunuz olduğu sürece, kendi otlarınızı, sebzelerinizi ve hatta meyvelerinizi yetiştirebilirsiniz! Küçük bitkileri ve sebze tohumları genellikle her biri ucuzdur ve bir pencere kutusu, veranda veya balkonda birkaç ürünü büyütmek için ihtiyacınız olan tüm ışığı ve alanı sağlayabilir.

bütçeye göre beslenme önerileri

Konserve ve Dondurulmuş Ürünler

Taze meyve ve sebzeler idealdir, ancak market alışverişi yaparken dondurucu bölümünü unutmayın. Konserve ve dondurulmuş ürünler ilk aşamalarında toplanır ve ya şokla dondurulur ya da ısıtılır / pastörize edilir ve taze emsalleri kadar sağlıklı olabilmeleri için hemen paketlenir.

Dondurulmuş bir ıspanak torbası, bir torba taze ıspanaktan daha uzun süre dayanır, bu da yiyecek israfını azaltır ve bu da uzun vadede cüzdanınızda daha fazla para anlamına gelebilir. Konserve, dondurulmuş ve taze ürünlerin besin değeri ve maliyet etkinliği üzerine yapılan çalışmalar, konserve ürünlerin taze ile benzer bir besin değerini koruduğunu ve ısıtma işleminin konserve gıdalardaki lifi sindirildiğinde daha çözünür veya kullanılabilir hale getirebildiğini bulmuştur.

Diyetinizi Porsiyon Kontrol Edin

Hafta içi her gün öğle yemeğine çıktığınızda genellikle ne kadar para harcıyorsunuz? Ya da akşam yemeğine çıktığınızda? Porsiyon kontrol planı, diyetinizi değiştirmenize yardımcı olmanın yanı sıra paradan tasarruf etmenize de yardımcı olabilir, çünkü evde daha fazla yemek hazırlayacak ve genel olarak daha az yemek yiyeceksiniz – ama aynı zamanda daha besleyici bütün yiyecekler yiyeceksiniz. Daha iyi sağlık ve muhtemelen kilo kaybı için yemeniz gereken gerçek porsiyonlarla uyumlu olduğunuzda, uzun vadede maliyet tasarrufu fark edebilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı