Fitness

Sabah Yürüyüşü ve Faydaları

Hepimiz yürümenin sayısız zihinsel ve fiziksel faydası olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. İster yapılandırılmış bir yürüyüş programı olsun, isterse mümkün olan her yere 10 dakika eklemek, yürümek genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Yürümeyi seçtiğiniz günün saati programınıza ve tercihlerinize bağlıdır; ancak, sabahları yürümek özellikle faydalı olabilir.

Ne Kadar Erken O Kadar İyidir

Ne kadar erken egzersiz yaparsanız o kadar iyidir. Günün geri kalanına başlamadan önce yürümenin en büyük avantajlarından biri, yapılacaklar listenizden egzersiz veya fiziksel aktivitenizi kontrol edebilmenizdir. Gün geçtikçe pek çok dikkat dağıtıcı unsurlar ve olası sapmalar vardır. Dolayısıyla, yürüyüşünüz için sürekli olarak zaman ayırdığınızdan emin olmak istiyorsanız, sabahları gitmenin en güvenli yoludur.

sabah yürüyüş yapmak

Gündüz Daha Sonra Aktif Kalmanıza Yardımcı Olur

Hedeflerimize ulaşmak çoğu zaman bir ivme yaratma ve sürdürme meselesidir. Sabah ilk iş olarak yürümek, fiziksel ivme yaratmanın kesin yoludur. Diğer bir deyişle, kahvaltı saatine kadar 5000 adım attıysanız, bu eğilimin gün boyunca devam etmesi ve adım hedefinize ulaşmanız daha olasıdır.

Sirkadiyen Ritmi Optimize Edebilir

Sirkadiyen ritminiz vücudunuzun iç saatidir. Ne zaman uyanma ve tetikte olma zamanının ve ne zaman uykuya geçme zamanının geldiğini söyler. Ekranlara bakarak çok fazla zaman harcadığımız için ve çoğumuz gün doğumunda uyanmadığımız veya günbatımında uyumadığımız için, birçok insanın normal olmayan sirkadiyen ritimleri vardır ve bu da uyku sorunlarına neden olabilir. Sabah ilk iş olarak doğal güneş ışığı beyni daha uyanık hale getirerek sirkadiyen ritmimizi daha da sıfırlar.

Araştırmalar, sabahları yürümenin sirkadiyen ritmi optimize etmeye ve uykuya dalmakta zorlananlara yardımcı olabileceğini gösteriyor. Uykuya hazırlanırken vücut ısınız doğal olarak düşer ve egzersiz yaptığınızda vücut ısınız artar. Sabahları sıcaklıktaki bu artış sirkadiyen ritmi olumlu yönde etkileyebilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı