FitnessPilates

Sabah sporuna nasıl motive oluruz?

Fit olmak için, bu kadar senedir sağlıklı yaşayan biri olarak belirtiyorum; inanın hayata fit bakmak gerekiyor! Kıpırdamak, hareket etmek, konfor alanından çıkmak ve zihninin yarattığı ‘erteleme düşmanına’ aldanmamamk gerekiyor. Hele ki sabah sıcacık yatağından çıkıp spora gitme düşüncesi çoğı insana zor gelirken… Halbuki sabahın erken saatlerinde yaptığın sporla tüm gününü daha enerjik ve dinamik hissedebilirsin! Ve daha çok yağ yakabilirsin!

Yazı: Ece VAHAPOĞLU / Yazar, Gazeteci, Sunucu, Wellness Eğitmeni
ecevahapogluweb@gmail.com
www.ecevahapoglu.com

 

Gününüzü etkin şekilde kullanmak için spor bence en ideal başlangıç. Açık havaya çıkarsanız doğayla temas etmek, yeşili görmek, temiz havayı içine çekmek… Tüm bu düşünceler bile insanı aslında harekete geçirebilir. Enerji dolu bir günün startını kendiniz verebilirsiniz. Sabah sporunun yararı sadece motive edici bir enerji ile sınırlı kalmıyor, bir yandan da yağ yakmanız için en verimli zamana işaret ediyor.

Bir bardak su ve az yemekle

Sabah uyandığınızda, limonlu bir bardak su, belki ardından bir adet hurma, biraz ceviz, sabah dokunmuyorsa bir muz ya da bir kase yoğurt gibi hafif atıştırmalıklarla spora geçiş yaptığınızda vücudunuz etkin bir şekilde yağ yakar. Sabah kalktığınızda bir bardak su içmeyi sürekli hatırlatıyorum; midenizi yatıştıracaktır.

Uyarmak istediğim bir nokta; mide doluyken, tok karına, kahvaltı masasından yeni kalkarak spor yapmamanız. Tok karna yapılan spor, mide kramplarına neden olarak vücuda rahatsızlık verir. Yemek sonrasında mide hızlı çalışmaya başlar ve enerjiye ihtiyaç duyar. Sindirimin çok yoğun olduğu anda vücudu spor yapmaya zorlamak sağlık açısından tehdit oluşturur. Yapacağınız spor da keyiften çok rahatsız edici bir duruma dönüşür ve vücudunuza pek bir yarar da sağlamaz.

Sporu Hangi Amaçla Yapıyorum?

Önce kendinize şu soruyu sorun: “Ben hangi amaçla spor yapıyorum? Yağdan kilo vermek için mi yoksa günlük egzersizlerimi düzenli bir şekilde yerine getirmek amacıyla mı?”

Bu sorunun cevabı aynı zamanda spor öncesinde nasıl beslenmeniz gerektiği hakkında da ipuçları verecektir. Eğer yağdan yakmak istiyorsanız sabah aç karna yapacağınız sporun vücudunuz için büyük etkisi var. Bu anlamda 30 dakikalık hafif tempo koşular ve üzerine yapacağınız esnetme egzersizleri yardımcı olacaktır. Bu koşular bir süre sonrasında kondisyon seviyenizi artıracak ve vücudunuz daha hızlı veya daha uzun süreli koşulara başlamaya hazır olacaktır. Aç karna spor yapmanızda herhangi bir sağlık sorunu yaşamamanız için doktorunuza danışmayı da unutmayın.

Sabah kalktığınızda ortalama 8- 12 saatlik bir açlıktan sonra yağ asitleri, kanda serbest ve yoğun halde dolaşır. Bu durumda bisiklet, yürüyüş, koşu, yüzme gibi egzersizler yaptığınızda, daha fazla yağ yakmanız mümkün. Sabah yürüyüş yapıldığında metabolizma, gün boyu daha hızlı çalışır. Sabah sporunda yakılan yağ oranı harcanan enerjinin yüzde 67’siyken, günün ilerleyen saatlerinde bu oran yüzde 50’ye kadar düşebilir.

Gelelim ikinci seçeneğe… Eğer kilonuzu sabit tutmak ve vücudunuza hareketlilik katmak istiyorsanız hafif atıştırmalıklardan sonra spora başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Sabah egzersizleriniz aşırı zorlayıcı ve uzun süreli olmak zorunda değil. Sabah sporunuza başlamadan önce hem vücudunuzu uyandırmak hem de olası sakatlanmaların önüne geçmek için ısınma hareketleri yapmanızı öneririm. Yaptığınız ısınma hareketleri ile kan akışınız hızlanacak, gergin kaslarınızın gevşediğini hissedeceksiniz. Bana hep çok iyi gelir.

Alarmı yarım saat erkene kurun

Devir hız devri… Artık zamanla yarışır bir halde sabah işimize zamanında gitmeye, evimize geldiğimizde yarım kalan işlerimizi bitirmeye odaklanmış bir şekilde yaşıyoruz. Sabah sporu dediğimizde ‘Bu koşuşturma arasında nasıl vakit yaratayım ki?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Ben nasıl yaratıyorsam siz de hayat tarzınızdaki ufak değişikliklerle yapabilirsiniz.

Evet, ilk zamanlar zor gelse de işe gitmeden önce spor için ayıracağınız yarım saatlik bir zaman diliminin tüm gününüze pozitif etkilerini göreceksiniz. Bunun için alarmınızı yarım saat erkene kurmanız yeterli. İlk günler zorlansanız da zaman geçtikçe bunu hayatınıza kattığınız iyi ve sağlıklı bir alışkanlık olarak göreceksiniz. İradenize hakim olarak kararlı bir şekilde sabahları işe gitmeden önce spor yaparak güne başlamak günü daha stressiz ve sorunsuz geçirmenizi sağlayacak. Bu yüzden ertelemeyin, üşenmeyin ve harekete geçin…

Müzik listenizi oluşturun

Sporunuz esnasında sizi harekete geçirecek müzikleri tercih etmeniz sporunuzu renklendirecektir. Sevdiğiniz parçalardan hazırladığınız bir müzik listesi spor boyunca en iyi arkadaşınız olabilir. Ben yine de arkadaşımla sporumu yapmak istiyorum diyorsanız da, sabah arkadaşınızla erken saatte buluşarak yapacağınız spor ile vaktin nasıl geçtiğini dahi anlamayabilir, keyifli bir güne merhaba diyebilirsiniz.

Spor sonrasında sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltının ve çay kahvenin hayali de sizi motive edici en keyifli nedenler arasında…

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sabah sporunda dikkat etmemiz gereken şeylerin başında kalbimiz geliyor. Kalbimizi zorlamayacak egzersizler yapmaya özen gösterelim. Bu egzersizleri açık havada da, evinizde de yapıyor olsanız kesinlikle kalp sağlığını riske atacak durumlardan kaçınmanız gerekiyor. Bu sebeple vücudunuza fazla yüklenmeden sporunuzu tamamlayın. Herkesin fitlik seviyesi ve sağlık değerleri farklı. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta; beslenme. Spor sonrasında enerji kaybeden vücudunuzun kaybettiği enerjiyi yeniden kazanması için doğru besinler ile öğün atlamadan kahvaltı ihtiyacınızı giderin. Kahvaltıda protein ağırlıklı beslenmek uzun süre tok kalmanızı sağlayacaktır. Son olarak, yine hatırlatıyorum, ısınma hareketleri ile spora başlamanız da incinmeleri önlemek için dikkat etmeniz gereken noktalardan.

Sağlıklı ve sporla kalın… Haydi kalk, harekete geç!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı