Fitness

Sabah Egzersiz Yapmanın Faydaları

Egzersiz söz konusu olduğunda, bir antrenman seansına girmek için günün en iyi zamanı tutarlı bir şekilde yapabileceğiniz zamandır. Herkes farklıdır. Doğru zaman, tercihiniz, yaşam tarzınız ve bedeniniz gibi faktörlere bağlıdır. Herkese uyan tek bir yanıt olmasa da, sabah egzersizlerinin bazı faydaları vardır. Erken terleme seansının potansiyel avantajlarına bakalım.

Daha Az Dikkat Dağıtıcı

Sabah antrenmanları genellikle dikkatinizin dağılmasına daha az yatkın olduğunuz anlamına gelir. İlk uyandığınızda, günün yapılacaklar listesiyle uğraşmaya başlamamışsınızdır. Ayrıca telefon çağrıları, kısa mesajlar ve e-postalar alma olasılığınız da azalır. Daha az dikkat dağıtıcıyla, antrenmanınızı devam ettirme olasılığınız artar.

Sıcağı Yen

Yaz aylarında, günün en sıcak kısmı 10: 00-15:00 olduğu için sabahları egzersiz daha rahat hissedecektir. Bu süre zarfında açık havada egzersiz yapmaktan kaçınmanız önerilir. Açık hava etkinliklerini tercih ediyorsanız, özellikle çok sıcak günlerde sabah erkenden egzersiz yapmak en iyisidir.

sabah egzersizleri

Artan Uyanıklık

Sabah egzersizleri, vücudunuzdaki hormonal dalgalanmaları için daha iyi bir eşleşme sağlamaktadır. Kortizol, size uyanık tutan bir hormondur. Stres hormonu olarak da bilinir. Sadece fazla veya az olduğunda sorunlara neden olabilir. Kortizol hormonu sabahları artar ve akşamları düşer. Sabah 8 civarında yükselmeye başlar ve en üst noktaya gelir. Sağlıklı bir sirkadiyen ritminiz varsa, vücudunuz şu anda egzersiz yapmaya daha hazır olabilir.

Daha İyi Bir Ruh Hali

Fiziksel aktivite, stres için doğal bir çaredir. Egzersiz yaptığınız sırada beyniniz, koşucunun tepesinin arkasındaki iyi hissettiren nörotransmiterler olan endorfin üretir. Bu sayede endişeli düşünceler dikkat dağıtıcı olarak ikiye katlanır. Sabah egzersizleri, güne olumlu bir şekilde başlamak için harika bir yoldur. Ayrıca, sabah egzersizleri iyimser bir bakış açısı sağlamaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı