Beslenme

Prostat Büyümesi Varsa Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Ciddi bir tıbbi durum olmasa da, diyetinize dikkat etmezseniz iyi huylu prostat büyümesi (BPH) daha da kötüleşebilir. BPH’niz varsa kaçınmanız gereken bazı yiyecekler.

Kırmızı Et

İnsanlar kırmızı etin zararlı etkilerine giderek daha fazla aşina oluyor. BPH riskinin artması, bu etkilerden bir diğeri gibi görünüyor. Araştırmalar, kırmızı et tüketiminin yalnızca prostat büyümesi riskinin daha yüksek olmasıyla bağlantılı olmadığını, kırmızı etten kaçınmanın aslında prostat sağlığını iyileştirmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kafein

Kafein doğal bir idrar söktürücü olduğundan, kafeinli içecekleri azaltmak, BPH’nin idrar semptomlarını yönetmenize yardımcı olabilir. Kahve, çay, çikolata ve enerji içeceklerinden olabildiğince uzak durmaya çalışın.

Alkol

BPH’niz varsa kaçınmanız gereken en kötü yiyeceklerden biri alkoldür. Sadece idrar üretimini zorlamakla kalmaz, aynı zamanda karaciğerinize, prostatınıza ve diğer organlarınıza birçok farklı şekilde zarar verir. Alkolü özel günler için bırakın ve BPH’nin idrar semptomları olmadan hayatın tadını çıkarın.

prostat büyümesi ne yenmemeli

Tuz

Tuz alımınızı artırmak, idrar yolu BPH semptomlarını da şiddetlendirebilir. Yemeklerinize tuz eklemekten ve çok tuzlu atıştırmalıklar ve patlamış mısır ve cips gibi işlenmiş yiyecekler tüketmekten kaçının.

Süt

Kırmızı et gibi, süt tüketimi de BPH’yi geliştirmek için ana risk faktörlerinden biridir. BPH semptomlarınızı yönetmek için süt, peynir ve tereyağını azaltmaya çalışın.

Büyümüş prostatınızı yönetmek için bir diyet planı oluştururken aklınızda BPH varsa, kaçınmanız gereken bu yiyecekleri saklayın. Unutmayın, sağlıklı sebzeler ve tavuk veya balık gibi yağsız etler açısından zengin bir diyet her zaman harika bir çözümdür.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı