Pilates

Pilatesin vücudumuza olan 8 faydası

Son yılların popüler egzersiz sistemi pilates, her geçen gün daha fazla insan tarafından tercih ediliyor. Çünkü pilatesin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımıza birçok faydası var. İşte pilatesin vücudumuza olan 8 faydası...

Pilatesin tıpkı diğer egzersiz sistemleri gibi kilo vermek, sağlıklı ve fit bir bedene sahip olmak, kas kütlesini arttırmak gibi faydaları olsa da duruşu iyileştirmek, stres gibi sinirsel rahatsızlıklarla savaşmak, esnekliği arttırmak, doğru nefes gibi dikkat çeken ve onu diğer sistemlerden ayıran faydaları da bulunuyor. İşte pilatesin vücudumuza olan 8 faydası!

SIKILAŞTIRICI ETKİ

Düzenli pilates, vücudunuzu sıkılaştırmanız için harika bir yoldur. Çünkü bu egzersiz sistemi vücudun tamamını çalıştırır ve farklı kas gruplarını hedefler. Bu sayede diğer sporların aksine alt ve üst vücudunuzda bir denge oluşturmanızı sağlar. Bu sayede kısa sürede tartıda kilo vermiş gözükmeseniz bile beden olarak küçüldüğünüzü; yani sıkılaştığınızı görürsünüz.

DAHA İYİ BİR POSTÜR

Pilates, omurga sağlığını önemseyen bir egzersiz sistemidir. Ve pilates hareketlerinin tamamı omurganın doğal haline getirilmesi ile gerçekleştirilir. Dolayısıyla siz bu sporu düzenli yaparak aslında omurganız en sağlıklı halindeyken kaslarınızı çalıştırmış olursunuz. Bu da bir süre sonra omurganızın doğal duruşuna kavuşmasını; yani sizin sağlıklı ve daha iyi bir duruşa sahip olmanızı sağlar.

ESNEKLİK

Pilates egzersizleri, içerisinde çeşitli esnemeler barındırır. Kaslarınızın etkili şekilde çalışması ve sakatlıklardan korunmak için iyi bir esneme şarttır. Düzenli pilates yaparak siz de kaslarınızın ihtiyacı olan esnekliğe kavuşmasını sağlayabilir ve olası sakatlanmalara, hareket kısıtlılıklarına karşı bedeninizi koruyabilirsiniz.

DOĞRU NEFES

Pilates egzersizlerinin temel prensiplerinden birisi nefestir. Egzersizlerin tamamı pilatese özel olan nefes tekniği ile gerçekleştirilir. Birçoğumuz günlük yaşamımızda doğru şekilde ve yeteri kadar nefes almadığımız için çeşitli sağlık problemleri yaşayabiliriz. İşte pilates, egzersiz süresince bize doğru ve yeteri kadar nefes almayı öğretir. Bu da zamanla yanlış nefes almaya bağlı sağlık problemlerinin ortadan kalkmasına ve nefes kapasitemizin artmasına yardımcı olur.

SAĞLIKLI BİR SİNİR SİSTEMİ

Pilatesin bedensel faydalarının yanı sıra zihinsel faydaları da mevcuttur. Düzenli olarak pilates yapmak sinir sistemine birçok yarar sağlar. Sonuç olarak stres, anksiyete, depresyon gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bu egzersiz sistemi ayrıca diğer sporlardan farklı olarak başlı başına bir konsantrasyon ve koordinasyon gerektirir. Bu iki beceriyi kazanmak ise zihninizin sakinleşmesini ve endişelerinizin azalmasını sağlar.

İDEAL KİLO

Pilates de tıpkı diğer egzersiz sistemleri gibi metabolizmayı harekete geçirir. Metabolizmanızın hızlanması ise vücut sıcaklığınızın artmasına ve terleyerek kalori yakmanıza yardımcı olur. Bu sayede dengeli bir şekilde kilo kaybederek istediğiniz kiloya ulaşmış olursunuz.

SAKATLIKLARIN REHABİLİTASYONU

Pilates fıtık, disk kaymaları, siyatik, romatizma gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde son derece etkili bir egzersiz sistemidir. Elbette bu hastalıklar öncelikle bir doktor tarafından tespit edilmeli ve pilates de doktor önerisi / izni ile yapılmalıdır. Bunun yanı sıra pilates çeşitli sakatlıkların rehabilitasyonu için de tercih edilmektedir.

VÜCUT KONTROLÜ

Pilates, kişinin beden farkındalığını arttırır. Pilates ile vücudunuzu nasıl hareket ettirmeniz gerektiğini daha iyi anlarsınız. Bu da onu daha iyi kontrol edebilmenizi ve günlük hareketlerinizi daha doğru bir şekilde yapmanızı sağlar.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı