Pilates

Pilates Mi Yoga Mı Daha Faydalı?

Pilates ve yoga hepsi benzer egzersizler sunuyor gibi görünüyor, peki nasıl seçeceksiniz? Pilates ve yoga son yıllarda önemli ölçüde gelişti. Dünya çapındaki spor salonlarında ve stüdyolarda bulunan farklı varyasyonlarla, neredeyse herkes için bir şeyler vardır.

Yoga ve Pilates, vücut ağırlığı direncini kullanmaya odaklanan düşük etkili egzersizlerdir. Faydalar çok büyük. Her iki egzersiz de genel sağlığı artırabilir ve daha iyi bir yaşam kalitesi sağlayabilir. Her egzersizde olduğu gibi, uygun form çok önemlidir. Fiziksel kısıtlamaları olanlar için değişiklik yapılmalıdır.

Pilates

Pilates, I. Dünya Savaşı’nın sonunda Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Öncelikle yaralı askerlerin rehabilitasyonu için kullanılmıştır. Pilates, yöntemini 1923’te Amerika Birleşik Devletleri’ne getirdi ve yaklaşımını geliştirmek için yıllar harcadı. Pilates şunları yapabilir;

  • kas gücünü ve dayanıklılığını artırmak
  • esnekliği ve duruşu iyileştirmek
  • daha iyi dengeye yol açar
  • eklem ağrısının azalmasına neden olur

Pilates, sırt ve merkezdeki önemli dengeleyici kasların kullanılmasını gerektiren küçük hareketlerile yapılmaktadır. Her egzersiz, kasların kasılmasına ve kontrollü bir nefes ile başlamaya bir vurgu yapmaktadır. Pilates, bir minder üzerinde veya özel ekipmanla yapılabilir. Ekipman, direnç sağlamak için yalnızca yayları, kolları ve kendi vücut ağırlığınızı kullandığı için benzersizdir.

Yoga mı pilates mi

Yoga

Yoganın kesin kökeni bilinmemektedir. Ama en azından son 3000 yıldır ortalıkta. Yoganın şamanizm, Budizm ve diğer Doğu dinlerinde kökleri vardır. Aşağıdaki beş inanç etrafında toplanmıştır;

  • uygun rahatlama
  • egzersiz yapmak
  • nefes
  • diyet
  • olumlu düşünme ve meditasyon

Yoga pratiğinde farkındalık ve derin nefes alma temel özelliklerdir. Pek çok farklı yoga türü olmasına rağmen, çeşitli pozlar tutmak ve farklı hareket serilerinden geçmek çoğu sınıfta standarttır. Yoga, zihin-beden zindeliğinin bir formu olarak görülebilir. Fiziksel aktivite ve dikkatli odaklanmayı birleştirir. Bu, nefes ve enerjiye artan bir farkındalık getirir.

Yoga ve Pilates: Hangisi Daha İyi?

Yoga ve Pilates harika egzersizlerdir. Bir sağlık sorununuz varsa, sizin için en iyi olanı belirlemek için bir eğitmene danışmak isteyebilirsiniz. Birçok yoga türü, özellikle omurga, kalçalar ve bilekler olmak üzere eklemlerde önemli ölçüde esneklik ve hareketlilik gerektirir. Çoğu poz değiştirilebilir olsa da, ciddi kısıtlamaları veya ağrısı olan bir kişi, daha ileri sınıflarda takip etmeyi zor bulabilir.

Restoratif yoga, akro yoga ve sandalye yogası dahil olmak üzere birçok farklı yoga stili vardır. Vücudunuz için en iyi olanı bulmak çok önemlidir. Pilates, düşük etkili egzersizleri ve ince hareketleri nedeniyle yaşlı yetişkinler veya yaralanmadan kurtulanlar için harika bir egzersiz olabilir. Pilatesin birçok çeşidi vardır. Aralarındaki temel fark, kullanılan ekipmanın türüdür. Ekipman tabanlı egzersizler, bir minder sınıfındaki ile aynı hareketlerin çoğunu kullanır, ancak daha fazla dirençle. Mat Pilates birçok insan için harikadır, ancak hareket kabiliyeti azalmış veya çekirdek gücü zayıf olanlar için daha zor olabilir. Pilates pahalı olabilir ve bazı Pilates türleri için ekipmana erişim zorunludur. Yogada olduğu gibi, Pilates değiştirilebilir, ancak egzersizlerin düzgün öğretilmesi ve uygulanması yaralanmayı önlemek için çok önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı