Beslenme

Organik Beslenme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Organik yiyecekler çok popüler hale geldi ve her ay daha fazla organik yiyecek mevcut. Ama organik yiyecekler yemek daha sağlıklı mı? Organik ürünleri nasıl tanımlıyorsunuz ve hangileri organik seçerken olmazsa olmaz? Zirai ilaçlar kanser ve diğer hastalıklara neden olur mu? İşte, market gezinmenize yardımcı olacak hızlı bir organik yemek ipuçları.

Organik Gıdalar Daha Sağlıklı Mı?

Organik yiyecekler bir dizi sağlık yararı sağlar. Çalışmalar, organik ürünlerin antioksidanlarda geleneksel olarak yetiştirilen ürünlerden daha yüksek olduğunu ve bu da kalp hastalığı ve bazı kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir. Ek olarak;

  • Organik yiyecekler, herbisitler ve mantar öldürücüler içeren böcek ilacı içermez. Organofosfatlar gibi pestisitler, bozulmuş çocuk beyin gelişimiyle ilişkilendirilmiştir. Uzmanlar çocukların potansiyel toksisiteye karşı benzersiz duyarlılıklara sahip olduklarını söyleyen bir rapor yayınladı. Pestisitlere erken maruz kalmayı “pediatrik kanserler, azalmış bilişsel işlevler ve davranış sorunları” ile ilişkilendiren araştırmadan alıntı yaptılar. Ayrıca ebeveynleri, gıdanın pestisit içeriğiyle ilgili saygın bilgi kaynaklarına başvurmaya çağırıyorlar.
  • Yerel çiftçinizin pazarından gelen organik yiyecekler, bahçeden yeni alınmış ürünü almanızı sağlar, böylece daha yüksek tazelik ve besin seviyeleri sağlar. Bir meyve veya sebze rafta ne kadar uzun süre durursa, o kadar çok besin kaybeder.

organik beslenme

  • Organik yiyecekler GDO içermez. Genetiği değiştirilmiş organizmalar (GDO’lar), yaratma endişesi veya gıda alerjilerindeki artış nedeniyle sağlıkta sıcak bir konudur. Bazıları bunların, GDO’ların yaratılmasının, bir hayvan türünün DNA’sının, daha büyük, daha sağlıklı ve böceklerden gelen hasara daha dirençli büyümesine yardımcı olmak için bir bitkiye eklenmesini gerektirdiği gerçeğinden kaynaklanıyor olabilir. GDO’lu gıdalara karşı artan tüketici protestolarına rağmen, GDO’lu gıdalar etiketlerin tanımlanmasını gerektirmiyor çünkü GDO etiketlerini zorunlu kılan mevzuat birçok eyalette kabul edilmedi. Türkiye’de yetiştirilen ve esas olarak genetiği değiştirilmiş ürünler soya, mısır ve buğdayı içerir. Bu yiyeceklerin organik versiyonlarını satın almanız tavsiye edilir.
  • Organik et ve süt ürünleri, omega-3 yağ asitleri gibi bazı besinler bakımından daha zengindir. Otla beslenen organik inekler, tahıl temelli bir diyetle yetiştirilen ineklerden daha iyi bir yağ asidi profiline sahiptir.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı