Haber

Obeziteye yakalanmamak için spor şart!

Türkiye'de obezite artıyor. İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) alınan verilere göre Türkiye nüfusunun yüzde 19,6’sı obez durumda. Obez ve şişman sayısı hergün artarken hastalıktan kurtulmanın ve korunmanın yolu düzenli olarak egzersiz yapmak.

Türkiye istatistik kurumu,  Türkiye nüfusunun yüzde 19,6’sı obez durumda olduğunu açıkladı. Boy ve kilo değerleri kullanılarak hesaplanan vücut kitle indeksi incelendiğinde, 15 yaş ve üstü obez bireylerin oranı toplam nüfusa oranı yüzde 19,6 oldu.

Cinsiyet ayrımında bakıldığında kadınların yüzde 23,9’unun obez, yüzde 30,1’inin ise obez öncesi olduğu belirtildi. Erkeklerde ise bu oranların sırasıyla, yüzde 15,2 ve yüzde 38,6 olduğu gözlendi.

Tembeller için spor yapmaya fazla zaman bulamıyoruz bahanesi her zaman hazırdır. Fakat bu bahaneler size hergün biraz daha fazla yağ olarak geri dönecektir. Bunların yanında aldığınız kilolardan dolayı yaşanan depresif haller yüzünden sosyal fobi oluşacak, daha içe kapanık olacaksınız. Bu hal yüzünden yeme içme düzenleriniz daha da bozularak obeziteye yakalanmanıza neden olcaktır.

Beslenme ve diyet uzmanları, obezitenin artışının bol kalorili beslenme şeklinin yanında, hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmiş olmasının obezitenin artışında etkili olduğunu sıklıkla vurguluyorlar. Bu korkutan tabloyu tersine çevirmek için yapmanız gereken düzenli olarak spor yapmak. Sağlıklı beslenmenin yanında düzenli egzersiz yapmak metobilizmanın daha hızlı çalışarak yağ yakması için yapılacak en güzel faliyet olacaktır.

Haftada en az 5 saat egzersiz

Uzmanların tavsiyesi haftada en az 5 saat düzenli spor ve egzersiz yapmak. Mutlaka egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yaparak sadece yağlardan kurtulmuş olmazsınız, bedenimizi iyileştirmiş oluyorsunuz. Pisikolojik durumıunuz da düzelerek ve fazla yeme istencinden kurtulursunuz.

Ayrıca egzersiz yapmanın vücuttaki mutluluk hormonlarının salınımını arttırdığı ve dengelediği da bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersiz yapmayı mutlaka bir alışkanlık haline getirin.

Obezitenin sağlığınıza verdiği zararları düşününce, hareketsiz yaşam tarzında bir an önce kurtularak ileriki süreçlerde yaşanacak kalp damar problemleri ve bunlara bağlı hipertansiyon, şeker hastalığı, kanser gibi bir çok hastalığında önüne geçmiş olacaksınız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı