Haber

Obez sayısı gittikçe artıyor!

Obezite hastalığı tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizide tehdit etmeye başladı. Yapılan son araştırmalarda Türkiye'de obez sayısı nufüsa oranla %22,3 seviyesine ulaştı.

Çağın hastalığı olarak gösterilen ve her geçen gün sayısı artan ‘Obezite hastalığı‘ tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizide tehdit etmeye başladı.Gerek kötü beslenme, gerek stresli bir hayat sürme, gerekse hareketsiz yaşam sonucunda toplıumda obez sayısı gittikçe artıyor.

Obezitenin sağlığınıza verdiği zararları düşününce, ileriki süreçlerde yaşanacak kalp damar problemleri ve bunlara bağlı hipertansiyon, şeker hastalığı, kanser gibi bir çok hastalığın nedeni olduğunu unutmamalıyız.

Türkiye’de ise obezite oranı, OECD ortalamasının üstünde olup, %22,3 seviyesinde. Ayrıca ülkemizde kadın obezitesi erkeklerin oranının yaklaşık 2 katı. Kadınların erkeklerden çok daha fazla orana sahip olduğu diğer ülkeler ise ABD, Güney Afrika, Şili ve Meksika olarak öne çıkıyor.

Boy ve kilo değerleri kullanılarak hesaplanan vücut kitle indeksi cinsiyet ayrımında bakıldığında kadınların yüzde 23,9’unun obez, yüzde 30,1’inin ise obez öncesi olduğu belirtildi. Erkeklerde ise bu oranların sırasıyla, yüzde 15,2 ve yüzde 38,6 olduğu gözlendi.

Obezitenin yetişkinlerde en fazla görüldüğü OECD ülkelerinin başında ise %38,2 ile ABD yer almaktadır. ABD’yi Meksika, Yeni Zelanda, Bulgaristan ve Avustralya izliyor.

Türkiye’de ve Dünyada Obezite 2
Dünya’da obezite durumu
Düzenli egzersiz yapmak şart

Obezite hayatımızı böyle tehdit ederken tembellerin bahanesi her zaman hazırdır. Fakat bu bahaneler size hergün biraz daha fazla yağ olarak geri dönecektir. Bunların yanında aldığınız kilolardan dolayı yaşanan depresif haller yüzünden sosyal fobi oluşacak, daha içe kapanık olacaksınız. Bu hal yüzünden yeme içme düzenleriniz daha da bozularak obeziteye yakalanmanıza neden olcaktır.

Beslenme ve diyet uzmanları, obezitenin artışının bol kalorili beslenme şeklinin yanında, hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmiş olmasının obezitenin artışında etkili olduğunu sıklıkla vurguluyorlar. Bu korkutan tabloyu tersine çevirmek için yapmanız gereken düzenli olarak spor yapmak. Sağlıklı beslenmenin yanında düzenli egzersiz yapmak metobilizmanın daha hızlı çalışarak yağ yakması için yapılacak en güzel faliyet olacaktır.

Uzmanların tavsiyesi haftada en az 5 saat düzenli spor ve egzersiz yapmak. Mutlaka egzersiz yapmalısınız. Egzersiz yaparak sadece yağlardan kurtulmuş olmazsınız, bedenimizi iyileştirmiş oluyorsunuz. Pisikolojik durumıunuz da düzelerek ve fazla yeme istencinden kurtulursunuz.

Ayrıca egzersiz yapmanın vücuttaki mutluluk hormonlarının salınımını arttırdığı ve dengelediği da bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam için düzenli egzersiz yapmayı mutlaka bir alışkanlık haline getirin.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı