Beslenme

Meyve ve Sebzelerin Faydaları

Sebze ve Meyvelerin Önemi

Hatırlayabildiğiniz sürece daha fazla meyve ve sebze yiyin tavsiyesini duyuyorsunuz ve bunun iyi bir nedeni var. Dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Meyve ve sebzeler tabağınızın yarısını doldurmalıdır. Ancak sebze ve meyve yemeniz için sandığınızdan çok daha fazla neden var. İşte meyve ve sebze yemenin en büyük faydalarından bazıları;

Besinlerle Dolu

Çoğumuz için muhtemelen akla gelen ilk fayda budur: Meyve ve sebzeler vitaminler, mineraller ve bitkisel besinler ile doludur. Meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, C vitamini, A vitamini, lif, folat ve potasyum dahil vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinleri almanıza yardımcı olabilir.

meyve ve sebzelerin faydaları

Farklı meyveler ve sebzeler, farklı nedenlerden dolayı beslenme güç merkezleridir, bu nedenle sık sık “gökkuşağını yemek” önerisini duyarsınız. Başka bir deyişle, mümkün olan en geniş çeşitlilikte besinleri aldığınızdan emin olmak için tabağınızı renkli meyve ve sebze karışımıyla doldurun.

Kalp Sağlığına Faydalı Olabilirler

Meyveler ve sebzeler, genel sağlığınızı ve özellikle de kardiyovasküler sağlığınızı korumanıza yardımcı olmak için ihtiyacınız olan besinleri sağlar. Meyve ve sebzeleri vücudunuzdaki diğer tüm sistemlerin yanı sıra bu sistemin işlevini optimize etmenin bir yolu olarak düşünün.

Kilo Vermeye Yardımcı Olabilirler

Daha fazla meyve ve sebze yemek kilo vermeye veya korumaya yardımcı olabilir. Meyveler ve sebzeler, lif ve su içeriği sayesinde doyuruyor ve araştırmalar, lifin de yemekten uzun süre sonra tok kalmanızı sağlayabileceğini gösteriyor. Yüksek kalorili, işlenmiş yiyecekler yerine meyve ve sebzeler yediğinizden emin olun.

Çok Lezzetliler!

Diyetinize daha fazla meyve ve sebze eklemenin pek çok lezzetli yolu vardır. Sebze hayranı olmasanız bile sebzeleri pişirmenin ve tüm öğünlerinize dahil etmenin pek çok yaratıcı yolu vardır. Lezzetli sebze tariflerimizden ilham alın ve uzun vadede nasıl sağlıklı beslenebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı