Beslenme

Metabolizmanızı kışa bu bitki çayları ile hazırlayın

Metabolizmayı aktif hale getirmede bitki çaylarının fonksiyonel faydalarını dikkate almak gerekiyor

Hareketli geçen yaz mevsiminden sonra, kış günlerinin durgunluğu metabolizmalarımızda da yavaşlamaya neden olabiliyor. Bu durumu engellemek ve metabolizmalarımızın kışa hazır olmasını sağlamak için bitki çayları faydalarından yararlanmak gerekiyor.

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada biberiye, mate yaprağı, barut ağacı kabuğu, funda yaprağı, yeşil çay, dut yaprağı, kiraz sapı, tarçın, kekik gibi bitkilerin fonksiyonel faydaları ile kışın bu rehavetli havasından korunulunabildiğini belirtiyor.

Yeşilada, vücuttan ödem atılımını hızlandırmada, sindirimi kolaylaştırmada ve dolayısıyla metabolizma hızında artış yakalamada yardımcı etkileri olan bitkileri açıklıyor.

Biberiye

Biberiye, birçok sağlık probleminin çözülmesinde yardımcı olan bir bitkidir. Yapılan deneysel çalışmalarda pankreatik lipaz enzimini baskılayarak bağırsaklardan yağın emilmesini azalttığı ve dolayısıyla kilo almayı önleyici bir etkisi olduğu belirtiliyor. Ayrıca safra salgısını artırarak bilhassa yağlı besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Diğer taraftan, biberiye yapraklarının idrar söktürücü özelliği vücuttan ödemin atılmasına yardımcı olur.

Dut yaprağı

Dut yaprağı, besinlerdeki kompleks şekerlerin (oligo ve nişasta gibi polisakaritler) bağırsaklarda basit şekerlere dönüşümünü sağlayan enzimleri (alfa-glikozidaz) baskılayarak emilimlerini engeller ve bu suretle şekerin vücutta yağ şeklinde depolanmasını önler.

Mate yaprağı

Mate yaprağı, kafein ve teobromin gibi uyarıcılar sebebiyle kilo vermede de etkili olan bir bitkidir. Uyarıcı etkisi dışında vitamin, amino asit ve antioksidanlarla bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Barut ağacı

Barut ağacı kabızlığa karşı etkili bir bitkidir, bağırsakların hızlı boşaltılamasına yardımcı olurken, sancıya yol açmaması bir avantajdır.

Funda yaprağı

Funda yaprağı, idrar artırıcı etkisi ile vücuttan ödemin atılmasını sağlar.

Yeşil çay

Yeşil çay, içinde bulunan kafein türevleri nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinir. Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur. Yeşil çay, yağ yakıcı (lipolitik) ve glikojenolitik özelliktedir. Yağ yakıcı etkisi klinik çalışmalar ile de ortaya konuldu.

Kiraz sapı

Kiraz sapı, idrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önler.

Tarçın

Tarçın, şeker metabolizmasının düzenlenmesi ve insülin direncinin kontrol altında tutulması konusunda etkileri ortaya konulmuş bitkiler arasında yer alıyor.

Kekik

Kekik uçucu yağının, mide asidi ve safra artırıcı etkisi bulunur. Bu etkisiyle sindirimi kolaylaştırır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı