Beslenme

Mekik çekerek bel çevresi yağlarından kurtulmak mümkün mü?

Bel çevresindeki yağlanma sağlık durumunuzu tehdit eden en büyük unsurlardan biri. Birçok insan mekik çekerek karın yağlarından kurtulmaya çalışıyor. Peki sadece mekik çekerek karın yağlarından kurtulmak mümkün mü?

Vücudun organlarının çoğu karın bölgesinde dar, sıkışık bir yerde yaşarlar. Eğer organlarınıza rahat edebilecekleri rahat bir ortam sağlamak istiyorsanız, bel çevresindeki yağlanmaya dikkat etmeniz gerekli. Çünkü göbek deliğinizden başlayarak bel çevrenizde artan her santimetre yağ miktarı genel sağlık durumunuzu (kalp-damar hastalıkları, tansiyon, şeker v.s) yanısıra psikolojik durumunuzu da tehdit eder hale gelmektedir.

İdeal bel çevrenizi öğrenmek isterseniz hemen bir mezura bulun ve bel çevrenizi ölçün. Belinizin çevresi boyunuzun yarısı kadar olmalıdır. Birçok insan mekik çekerek karın yağlarından kurtulmaya çalışıyor. Peki mekik çekmek tek başına karın yağlarını eritir mi? ideal bir karın görüntüsü sağlar mı?

Hayır sadece mekik çekerek göbeğinizi eritmeniz mümkün değildir. Tek başına mekik çekmek sizi istediğiniz karın bolgesi görüntüsüne ulaştırmaz. Göbek yağlarını eritmek için yapmanız gereken daha önemli olan beslenme alışkanılıklarınız gözden geçirmektir.

Konuyu daha basit anlatmak gerekirse bir örnek verelim. Yaptığınız mekik egzersizi ortalama bir size ortalama 450- 500 kalori yaktırdığını farz edelim. Fakat siz mekik çektikten sonra 2 dilim Pizza yiyorsanız ortalama 550 kalori aldınız demektir. Gördüğünüz gibi yaktığınız kaloriden daha fazlasını geri aldınız.

Aslında karın bölgenizde sişkin ve kötü görüntüye sebep olan karın kaslarının hemen üst tabakasında birikmiş olan yağlardır. Siz ne kadar mekik çeksenizde sadece bu yağ tabakasının altında ki kasların düzleşmesini sağlarsınız. Bu yağlardan kurtulmadığınız sürece dışardan bakıldığında karında belirgin bir değişiklik olmayacaktır. Yani bu yağlar sizin karın kaslarınızın görünmesine engel olacaktır. Ancak sıkı bir diyet programı ile karın yağlarını eritmek mümkün olacaktır.

Peki göbek yağlarını eritmek için ne yapmalı?

-Sadece mekik çekerek kendinize eziyet etmeyin. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa mekik dışında  koşu, bisiklet, eliptik bisiklet, aerobic v.s gibi egzersizler de yapabilirsiniz

-Sadece diyetle kalıcı olarak kilo verilmez, egzersiz yapmalı ve vücudunuzu sıkılaştırmalısınız.

-Mucize, olağanüstü haplar, kremlerden medet unmayın!

-Doktorunuza danışın ve gerekirse Endokrinoloji bölümü ile irtibatlı olarak salgı bezlerinizin, hormonlarınızın durumunu öğrenin.

-Tatlılardan uzak durun çünkü bel bölgesinin başlıca sorumlusu onlar. Kilonuzu hergün kontrol ederek not alın.

-Sadece üst vucut çalışmayın vucut kaslarınızın yarısınında alt bölgelerde olduğunu unutmayın. Karın hareketlerine gösterdiğiniz özeni bacak hareketlerine de göstermelisiniz.

-Beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Aç kalmayın, aşırı yağlı yiyecekler tüketmeyin, ortasını bulun ve ömür boyu keyifle yapabileceğiniz sağlıklı beslenme ilkelerini benimseyin. Aşırı yağlı ve asitli yiyeceklerden sakının. Aç kalmak yada diyet yapmak egzersiz yapanlar için uygun değildir aksine egzersize uygun beslenme önem arz eder.

-HERŞEYDEN ÖNEMLİSİ KENDİNİZE İNANIN, İNANMAK BAŞARMANIN YARISIDIR. SAĞLIKLI KALIN…

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı