Haber

Koronavirüste azalma yok tedbiri elden bırakmayın!

Uzun süren Koronavirüs esaretinden sonra normalleşme adımları atılmış kısıtlamalar kaldırılırken İş yerleri yeniden açılmıştı. Sıcak havaların artışıyla vaka sayısında düşüş olmaması aksine yeni vaka sayılarında artış yaşanması vatandaşlarda tedirginlik yarattı. Yeni bir kısıtlama yapılıp yapılmayacağı tartışma konusu oldu

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca’nın da Twitter’dan paylaştığı son rakamlara göre son 24 saatte, 42 bin 982 test yapıldı, 1268 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 27 hasta vefat etti, 1315 kişi de iyileşti. Toplam test sayısı 3 milyon 29 bin 635, vaka sayısı 190 bin 165, vefat sayısı 5 bin 1 olarak kayıtlara geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 893, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 362, toplam iyileşen hasta sayısı ise 162 bin 848 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Test sayımız 3 milyonu geçti. Vaka artışı görülen kentlerden Adana’da 14, Ankara’da 21, Kocaeli’de 16 hastamız yoğun bakımda. İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısından fazla. Daha normal bir hayat için tedbirlere uyarak yeni vaka sayılarını azaltmalıyız.” dedi.

Vaka sayıları yükselişte

Yurdun dörtbir yanından vaka artış haberleri gelmeye başladı. İstanbul’da çalıştığı iş yerinde Covid-19 testi yaptıran bir kişi ardından memeleketi Zonguldak’ın Karapınar köyüne gitti. Burada kendisine telefonla test sonucunun pozitif çıktığı bilgisi verildi. Test sonucu pozitif çıkan kişi ve aynı evde yaşayan annesi ile birlikte evinde izole edildi. İl Sağlık Müdürlüğü ve jandarma ekipleri, köyde filyasyon çalışması başlattı. G.Y. ve annesi A.Y.’nin temas ettiği belirlenen 3 evdeki 6 kişi, kendi evlerinde karantinaya alındığı bildirildi

Bolu Valisi Ahmet Ümit, “Son 10 gün içerisinde eskiye göre pozitif vakalarda 3 kat artış var” dedi. İzmir’de de korona virüs vakalarının hızlı bir artış gösterdiği Menderes ilçesine bağlı Küner Mahallesi karantinaya alındı. Şanlıurfa’da, yeni tip corona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 1 mahalle, 28 bina ile 1 fabrikada karantina uygulaması başlatıldığı öğrenildi. Batman Gercüş’e bağlı Bağlarbaşı ile Pınarbaşı mahallelerinde iki kadında korona virüs tespit edildi. Tekirdağ’ın Saray ilçesinde bulunan Yuvalı Mahallesi’nde korona virüs vakası tespit edilmesi üzerine Valilik kararıyla mahallede karantina kararı alındı.Trabzon’da son dönemde Koronavirüs vakalarının artmaya başlaması ile birlikte karantina uygulamaları da yeniden uygulanmaya başlandı.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı