Haber

Covid-19’a karşı en etkili ilaç ”Deksametazon” oldu

İngiltere'de bilim adamları, "deksametazon" adlı ucuz ve kolayca bulunabilen bir ilacın ağır koronavirüs hastalarının kurtarılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Deksametazon, mevcut tedavilerin koronavirüste de işe yarayıp yaramayacağını görmek için başlatılan dünyanın en kapsamlı araştırması kapsamında denendi. Oxford Üniversitesi öncülüğünde yapılan araştırmada ilacın solunum cihazına bağlı hastalarda ölüm riskini üçte bir azalttığı görüldü.

Deksametazon yüksek risk grubundaki hastalarda etkili oldu

İlaç denemesinde hastanede tedavi gören 2000 hastaya deksametazon verildi. Sonuçlar, bu ilacı almayan 4 bin hastanın verileriyle kıyaslandı. İlaçla solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riski oranı yüzde 40’tan yüzde 28’e düştü. Uzmanlar, deksametazonun Covid-19 hastalarında ölüm oranını azaltan ilk ilaç olduğunu söylediler.

Oksijene ihtiyaç duyan hastalarda ise bu oran yüzde 25’ten yüzde 20’ye indi. Araştırma heyetinin başkanı Prof. Peter Horby, “Bu şimdiye kadar ölüm oranını azaltan tek ilaç. Ölüm oranını önemli ölçüde azaltıyor. Bu büyük bir sonuç” dedi.

Vücudun aşırı tepki vermesi şeklinde adlandırılan “sitokin fırtınası” ölümcül olabileceği vurgulanıyor. İlaç halihazırda bir dizi hastalıkta inflamasyonu azaltmak için kullanılıyordu. İlacın koronavirüsle savaşmaya çalışırken zayıf düşen bağışıklık sisteminde oluşan hasarın bir kısmını engellediği belirtiliyor.

5 bin hasta kurtarabilirdi

Ucuz olması nedeniyle ilacın yüksek vaka sayısıyla baş etmekte zorlanan yoksul ülkeler için de yararlı olacağı belirtiliyor. İngiltere’de Koronavirüse yakalanan her 20 hastadan 19’unun hastaneye gitmeden iyileştiği tahmin ediliyor.

Öte yandan uzmanlara göre, bu ilaç Koronavirüs başladığından bu yana İngiltere’de kullanılabilseydi beş bine kadar hastanın hayatı kurtarılabilecekti. Hastaneye yatan hastaların çoğu da iyileşiyor. Ancak bazı hastalara oksijen verilmesi ya da bu kişilerin solunum cihazına bağlanmaları gerekiyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı