Haber

Koronavirüse yakalandığınızı nasıl anlarsınız?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (covid-19) ülkemizde de azalsada etkisi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı koronavirüs salgını ile ilgili alınması gereken tedbirleri yayınlamaya devam ediyor. Peki koronavirüse yakalandığımızı nasıl anlarız, belirtileri neler, test nasıl yapılıyor?

Virüsle enfekte olan kişiler için ortalama 5-6 gün içinde semptomlar ortaya çıkmaya başlar. Bununla birlikte, bu süre 14 günü bulabilir. Hafif semptomlar gösteren ve başka bir sağlık sorunu olmayan kişiler, tedavi sürecini evde geçirmelidir ama ciddi semptomlar gösteriyorsanız derhal tıbbi yardım alın. Coronavirüse yakalandığınızı düşünüyorsanız doktorunuzu veya sağlık tesisini ziyaret etmeden önce mutlaka telefonla arayın!

COVID-19,hastalığının belkide teşhisini zorlaştıran en büyük etmen farklı kişileri farklı şekillerde etkilemesidir. Enfekte kişilerin çoğu, hafif ila orta düzeyde semptomlar geliştirmekte ve hastaneye kaldırılmadan belkide hasta olup olmadığını bilmeden iyileşmektedir.

Biline en yaygın belirtiler:

-Ateş
-Kuru öksürük
-Yorgunluk

Daha seyrek görülen belirtiler

-Ağrı ve sızı
-Boğaz ağrısı
-İshal
-Konjunktivit
-Baş ağrısı
-Tat alma veya koku duyusunun kaybı
-Ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi

-Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
-Göğüs ağrısı veya göğüste baskı
-Konuşma veya hareket kaybı

 

Koronavirüs testi nasıl yapılıyor?

Koronavirüs olduğunuzdan şüpheleniyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurabiliriniz. Burundan ve/veya genizden sürüntü çubuklarıyla alınan örnekler, kapalı ortamlarda, çok dikkatli bir şekilde taşınıp laboratuvarda test ediliyor. Üst düzeyde güvenlik önlemleri alınıyor. Kapalı ve hava sirkülasyonu az olan alanlarda maske kullanınız. Standart maske yeterlidir ancak çok riskli iseniz farklı maske kullanımınız konusunda hekiminize danışınız.

Test sonuçları, ilgili hekim karar verdiği andan itibaren 7/24 çalışan referans merkezlerine gönderilir, en erken 36 saatte (şu anki şartlarda) sonuçlanıyor. Tedavi, izolasyon ve en önemlisi hastalığı doğrulanmış kişilerin yakın temasta bulunduğu kişilerin tespiti gerçekleştiriliyor bu sayede. Mutlaka sıkı ev izolasyonu yapılması, başka kişilerle görüşmemeleri ve klinik olarak şikayet olduğunda sağlık kuruluşuna müracaat etmeleri gerekiyor.

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşarak onlarında faydalanmasınız sağlayabilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı