Beslenme

Kilo kontrolü için probiyotik

Yapılan klinik çalışmalar bazı probiyotik suşlarının sindirim sisteminin düzenlenmesi ve kilo kontrolü üzerinde etkili olduğunu gösteriyor. İşte probiyotik yiyecekler...

Kilo kontrolü sağlıklı yaşamın bir parçası. Geleneksel yöntemlerle geçmiş dönemlerden bu yana evlerimizde yapılan kefirin, son yıllarda market raflarında da kendine yer bulması ile probiyotik, prebiyotik gibi kavramlara daha faza aşina olmaya başladık. Yapılan çalışmalar sağlıklı mikrobiyotadaki bazı probiyotiklerin kilo kontrolünde de etkili olduğunu gösteriyor. Peki nedir bu probiyotikler?
Bilim insanları bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, sindirim problemlerinin giderilmesi ve çocuk sağlığının korunmasında, mikroplara karşı amansız bir savaş veren probiyotiklerin önemini vurguluyorlar. “Peki nedir bu probiyotik” diyecek olursanız en basit haliyle şöyle açıklayabiliriz:
Probiyotikler, vücudu zararlı mikroorganizmalardan koruyan, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan, organizmamızla dost, canlı bakteriler anlamına geliyor. Canlı mikroorganizma içeren yiyeceklere de “probiyotik yiyecekler” adı veriliyor. İşte kefir bunlardan biri.
Sağlıklı mikrobiyatanın oluşmasına ve sindirim sisteminin düzenlemesine yardımcı olan probiyotikler, bu kadar faydasının yanı sıra aynı zamanda kilo kontrolüne de fayda sağlıyorlar. Vücut yağ kitlesi kontrolünü ve bel çevresindeki yağlanmanın azalmasını sağlayan; abdominal yağlanmayı kontrol eden probiyotikler kısa zincirli yağ asitlerinin üretimini artırıyor, enerji alımını azaltıyor. 
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı