Fitness

Kilo Kaybı İçin 3 Etkili Koşu Egzersizi

Bir koşucu olarak hedefiniz kilo vermekse, antrenmanınız, özellikle bir maraton için antrenman yaptığınız zamandan farklı görünebilir. Egzersizleri tamamen tükenmiş hissederek bitirmek istemiyorsunuz veya koşu sonrası yemek için buzdolabına vurmanız gerekiyormuş gibi, günün geri kalanında aktif kalmak, belki gizlice yürüyüş yapmak, yoga yapmak veya hızlı bir kuvvet antrenmanı yapmak istiyorsunuz.

Optimum kilo verme sonuçları için her bir koşu türünden yararlanma hakkında bilmeniz gerekenler ve hedefiniz vücut kompozisyonunuzu optimize etmekse hangisinin işe yaramadığını aşağıda bulabilirsiniz;

Yeni Koşucular

Yeni koşucular genellikle koşu sırasında bir ritim bulmakta zorlanırlar ve sonuç olarak, vücutları koşmaya uyum sağlamaya başlamadan önce istifa edip, sadece birkaç dakika sonra eve dönerler. Ya da geçmişte bir koşucu olduysanız, normal yürüyüş hızınızdan zar zor daha hızlı hareket ediyormuşsunuz gibi hissettiren yavaş bir koşuya geri dönebilir ve kendinizi hayal kırıklığına uğratabilirsiniz.

Bir koşu / yürüyüş programıyla başlarsanız, egzersiz yapmak için daha fazla zaman kazanırsınız, diyabet ve kalp hastalığı riskinizi azaltırken kalori yanıklarınızı artırırsınız. Sizin için uygun olan koşu ve yürüyüş aralığı ile başlayabilirsiniz. Belki 2 dakikalık yürüyüş ve ardından 30 dakika boyunca tekrarlanan 15 saniyelik koşun. Ya da belki bir dakikalığına koşuyor, bir dakikalığına yürüyor. Bu yoğun bir antrenman gibi hissetmese de, koşma nöbetleri yüksek yoğunluklu eforlar olarak hizmet eder ve kısa süreli yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanların yağ kaybını teşvik ettiği gösterilmiştir.

koşarak kilo vermek

Rekreasyonel Koşucular

Bir koşu alışkanlığı oluşturduğunuzda, daha fit ve daha verimli hale geldikçe koşma / yürüme aralıklarından daha hızlı koşma aralıklarına geçiş yaparsınız.

Araştırmalar, yüksek yoğunluklu aralıklı antrenmanın egzersizden kaynaklanan yağ kaybını % 28 artırabildiğini ve kan şekerinizi düzenleyebileceğini göstermiştir, bu nedenle aralıklı bir seans için değiştirin. 2 dakika dinlenme ile 2 dakikalık beş zorlu çabadan oluşan bir set yapabilirsiniz. Kilo vermede etkili hale getirmek için aralıklarınızı fazla karmaşıklaştırmanıza gerek yoktur.

Veteran Koşucular

Koşu sırasında ölçeğe dayalı daha fazla sonuç almaya başlamak için haftanıza başka bir uzun çalışma eklemenize gerek yoktur.

Sabahları kahvaltıdan önce kısa ve kolay bir koşu eklemek, vücudunuzun gün boyunca metabolizmanızı hızlandıran daha verimli yağ yakma moduna geçmesi için gereken tek şey olabilir. Bir çalışmada, kahvaltıdan önce kısa bir egzersiz, katılımcıların kan şekerini düzenleme becerilerinde gelişmelere yol açtı ve egzersiz sırasında yağ yakmaları, kontrol grubunun iki katı oldu. Başka bir çalışma, sabah erken egzersizlere rağmen koşucuların gün boyunca iştahlarının artmadığını, ancak yağ yakımının arttığını doğruladı. Dengeli bir kahvaltı yapmak için eve gelmeden önce 15-20 dakikalık kolay bir koşuya çıkın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı