Beslenme

Kaslı Erkeklerin Daha Fazla Proteine İhtiyacı Var Mı?

Vücut geliştirmeyle ilgileniyorsanız, muhtemelen kalorilerinizi, karbonhidratlarınızı, yağlarınızı ve proteini çok önemli görürsünüz. Protein hakkında konuşurken, birçok vücut eğitmeni basit bir yasaya dikkat çekmeyi sever – ne kadar çok kas kütlesine sahip olursanız, o kadar çok proteine ​​ihtiyacınız olur. Ancak, son araştırmalar bu iddiaların altını oyuyor ve ihtiyacınız olan protein miktarının kas kütlenize bağlı olarak önemli ölçüde değişmediğini gösteriyor. Peki kaslı erkeklerin daha fazla proteine ​​ihtiyacı var mı?

Güncel Öneriler

Günlük protein alımınız büyük ölçüde fitness hedeflerinize bağlıdır. Hızlı bir şekilde kas kütlesi oluşturmak istiyorsanız, kilo vermek isteyen birinden daha fazla proteine ​​ihtiyacınız olacak. Hareketsiz erkekler için şu anki öneri, vücut ağırlığının her kilogramı için 0.8 g proteindir.

Vücut geliştiriciler gibi daha aktif insanlar için bu sayı pound başına bir grama kadar çıkar. Bununla birlikte, bazı araştırmalar bu iddiayı doğrularken, diğerleri kilo başına 0,8 gramdan fazla yemenin hiçbir etkisi olmadığını bulmuştur. Her iki çalışma da bir konuda hemfikir – ne kadar ağır olursanız o kadar çok proteine ​​ihtiyacınız olur.

protein kas geliştirme

Yeni Araştırma Sonuçları

Ancak son zamanlarda yapılan bir araştırma, bunun mutlaka doğru olmayabileceğini buldu. Bilim adamları, daha fazla kaslı erkeğin daha fazla proteine ​​ihtiyacı olup olmadığını araştırdılar ve ilginç bir keşfe ulaştılar. Araştırmacılar, katılımcıları iki gruba ayırdı. Biri yağsız vücut kütlesi 65 kilogramdan düşük, diğeri yağsız vücut kütlesi 70 kg veya daha fazla. İki grup arasında hiçbir fark bulamadılar, ancak 40 gram tüketmenin (20 gramın aksine) her iki grupta da daha iyi sonuçlar gösterdiğini bulmuşlardır.

Kaslı erkeklerin daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyduğu teorisi bir efsane gibi görünüyor. Daha fazla protein, daha fazla kas anlamına gelse de, bir kişinin ihtiyaç duyduğu protein miktarı, büyüklüklerine göre önemli ölçüde değişmez.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı