Beslenme

Kahve ve Çayın Faydaları Nelerdir?

Hem kahve hem de çay içenler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere aynı sağlık yararlarından bazılarını alırlar;

  • Kardiyovasküler hastalık ve felç riskini azaltın. Kahve ve çaydaki polifenollerin kardiyovasküler hastalık ve felç tehdidini azalttığı gösterilmiştir. Çalışmalar, düzenli olarak kahve içmenin felç dahil kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini göstermektedir.
  • Tip 2 diyabet riskini azaltın. Araştırmalar, kahvede bulunan kafeinin kısa vadede kan şekerini yükselttiğini, ancak polifenollerin insülin duyarlılığını artırabileceğini ve uzun vadede tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini gösteriyor. Kafeinsiz kahvenin de tip 2 diyabetin azaltılmasında yararlı bir etkisi olabilir, ancak yararın daha az önemli olduğu görülmektedir. Çaydaki antioksidanlar, vücudunuzun kanınızdaki şekeri işlemesine yardımcı olabilir.

kahve faydaları

  • Yavaş ilerleme veya yaşa bağlı nörolojik bozuklukları azaltın. Bazı araştırmalar, kafeinin Parkinson hastalığının erken semptomlarını hafifletebileceğini öne sürerken, diğerleri kahve ve çay tüketmenin ilk etapta Parkinson hastalığına yakalanmaya karşı korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. 22 yıl boyunca erkeklerde ve kadınlarda kahve tüketimini inceleyen bir çalışmada, kahve tüketenlerin hastalığa yakalanma riski içmeyenlere göre önemli ölçüde daha düşük. Benzer şekilde, yaklaşık 30.000 yetişkinin katıldığı bir başka uzun vadeli çalışmada, günde üç veya daha fazla fincan çay içmenin, Parkinson hastalığına yakalanma riskinin% 69 azalmasıyla ilişkili olduğu bulundu. Ayrıca, yeşil çay tüketiminin daha düşük bir bir demans teşhisi ile ilişkili olduğunu gösteren araştırmalar var.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı