Beslenme

Kahve İçmenin Faydaları Nelerdir?

İnsanlar kahveyi düşündüklerinde, genellikle onun enerji artışı sağlama yeteneğini düşünürler. Bununla birlikte, bazı araştırmalara göre, daha düşük karaciğer kanseri riski, tip 2 diyabet ve kalp yetmezliği gibi bazı önemli sağlık yararları da sunabilir.

Kahve İçmenin Faydası

Kahve içmenin potansiyel sağlık yararları şunları içerir;

  • tip 2 diyabet, Parkinson hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve karaciğer kanserine karşı korumaktadır
  • sağlıklı bir kalbin teşviki

Kahve ve Şeker Hastalığı

Kahve, tip 2 diyabete karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bir araştırmada, kahve tüketimini 4 yıl boyunca günde en az bir fincan artıranların, tüketimini artırmayanlara göre % 11 daha düşük tip 2 diyabet riskine sahip olduğunu buldu. Her gün birkaç fincan kafein veya kafeinsiz kahve içen kişilerin, tip 2 diyabete dahil olmak üzere düşük metabolik sendroma sahip olduğu görülmüştür.

kahve faydaları

Kahve ve Parkinson Hastalığı

Çeşitli araştırmalar, kahvede ve diğer birçok içecekte bulunan kafeinin Parkinson hastalığına karşı koruduğu görülmüştür. Günde dört fincan içen erkeklerin, içmeyenlere göre Parkinson riskinin düşük olduğu gözlenmiştir.

Buna ek olarak, kahvede bulunan kafein, Parkinson hastalarında hareketi kontrol etmeye yardımcı olabilir. Kahve tüketimi ile sigara içenler arasında bile daha düşük Parkinson hastalığı riski arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü. Bu ekip ayrıca kahve içen kişilerin depresyon ve Alzheimer hastalığı gibi bilişsel durumları yaşama olasılığının daha düşük olabileceğini de buldu. Bununla birlikte, kafeinsiz kahve içmenin Parkinson hastalığını önlemeye yardımcı olacağını kanıtlayacak yeterli kanıt yoktu.

Kahve ve Karaciğer Kanseri

Araştırmacılar, kahve tüketiminin karaciğer kanseri riskini yaklaşık % 40 düşürdüğünü buldu. Bazı sonuçlar, günde üç bardak içen kişilerin % 50 daha düşük riske sahip olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, kahve alımının muhtemelen karaciğer kanseri riskini azalttığı sonucuna varmıştır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı