Beslenme

Kafein Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir Mi?

Kahve, sabaha başlamak için harika bir yoldur ve dışarısı soğuk olduğunda sıcak kupa ellerinizi ısıtır. Peki o fincandaki kafein kilo vermenize de yardımcı olabilir mi?

Kafein İle Zayıflama İddiaları

Kafein ve kilo kaybı arasındaki bağlantıya gelince, üç yaygın iddia vardır;

  • Araştırmalar, kafein tüketmenin metabolizmanızı hızlandırabileceğini ve yağ yakmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Örneğin bir çalışma, kahve içtikten sonraki üç saat içinde, kahve içenlerde içmeyenlere göre metabolik oranların önemli ölçüde daha yüksek olduğunu buldu.
  • Diğer bir yaygın inanç da, kafeinin enerji seviyenizi artırdığıdır. Buradaki teori, enerji artışının sizi egzersiz yapmak için daha motive edeceği, daha uzun süre egzersiz yapmanıza yardımcı olacağı veya her ikisini de yapacağıdır. Aslında, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, herhangi bir haksız avantajı ortadan kaldırmak için sporculara kafein alımına bir sınır koyuyor.
  • Kahve genellikle iştah kesici olarak gösterilmektedir. Bu, kafeinli içeceği içmenin daha az yemenize neden olabileceğini düşündürmektedir.

kafein kilo verdirir mi

Kilo vermeyle ilgili sorunlarınıza çözümün kafein olduğuna inanmak kesinlikle baştan çıkarıcıdır. Ancak kafein tüketmenin bu fazla kiloları atmaya yol açmamasının birkaç nedeni vardır. Ayrıca çok fazla kafein tüketmek tehlikeli olabilir.

Araştırmalar, kafein alımının metabolizmanızı artırabildiğini gösteriyor, ancak etkiler yalnızca birkaç saat sürüyor, obez insanlarda çok daha az belirgindir. Başka bir deyişle, önemli miktarda kilo vermesi gereken kişilerin metabolizmalarını kafeinle hızlandırması çok daha az olasıdır. Egzersiz performansına gelince, araştırmalar gerçekten sadece kafeinin kısa egzersizler (yaklaşık beş dakika) ve eğitimli sporcular tarafından yapılan dayanıklılık egzersizi için enerjiyi artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kafeinin orta uzunlukta, orta dereceli egzersizler üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna dair çok fazla kanıt yoktur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı