Beslenme

Kafein Fiziksel Performansınızı Nasıl Etkiliyor?

Fiziksel ve zihinsel performans faydaları ile bilinen kafein, genellikle bir egzersiz takviyesi olarak kullanılır. Peki kafein nasıl çalışır? Fiziksel performansımızı iyileştirmek için hangi mekanizmaları kullanıyor? Bu yazıda, kafeinin farklı egzersiz faydalarından bahsedeceğiz.

Adrenalin Üretimini Artırır

“Savaş ya da kaç” hormonu olarak bilinen adrenalin, kaslara kan akışını artırarak fiziksel performansımızda önemli bir rol oynar. Yapılan bir araştırma, kafeinin hem kullanıcılarda hem de kullanmayanlarda adrenalin düzeylerini etkilediğini ve bunun daha iyi genel fiziksel performansla sonuçlandığını buldu.

kafein fiziksel etkileri

Nöromüsküler Fonksiyonumuzu Etkileyebilir

Kafeinin daha az araştırılan egzersiz faydalarından biri, beynin kas aktivasyonunu yöneten bir parçası olan motor korteksimiz üzerindeki etkisidir. Yapılan bir araştırma, kafeinin egzersiz sırasında yorgunluk süresini % 25’e kadar azaltma potansiyeline sahip olduğunu buldu.

Vücut Isımızı Artırır

Kafein, vücudumuzda kalori yakmanıza yardımcı olabilecek ısı üretimini artırıyor gibi görünüyor. Yapılan bir araştırma, kafeinin laktat ve trigliserid üretimini artırarak bu süreci etkilediğini buldu. Çalışma ayrıca kafeinin aslında enerji tüketimini artırdığını ve bu süreçte kan basıncımızı etkilediğini buldu.

Artık kafeinin egzersiz faydalarını bildiğinize göre, onu diyetinizin önemli bir parçası yapmaya çalışabilirsiniz. Performansınızı iyileştirme potansiyeline sahip olsa da, katı bir egzersiz rejimine uymazsanız ve sağlıklı beslenmezseniz kafeinin tek başına fiziğiniz için hiçbir şey yapmayacağını unutmayın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı