Fitness

Hızlı Mı Yavaş Mı Koşmalısınız?

Koşmak isteyenlerin her zaman aklında bu soru vardır. İşte ne kadar hızlı veya yavaş gideceğinizi belirlemenize yardımcı olacak bazı ipuçları.

Yavaş Başlayın

Ne kadar uzağa veya ne kadar uzun süre gitmeyi planlıyorsanız yapın, yavaşça başlayın ve kalp atış hızınızı kademeli olarak artırın. Bu, antrenmanı daha erken hissettirecek. Güçlü bitireceğiniz düşüncesiyle antrenmana girmek istiyorsunuz. Eğer gazlı hissetmeyi bitirirseniz, moraliniz bozulacak ve bir sonraki antrenmanınız için dışarı çıkmak çok daha zor olacak. Yeni koşucuların yaptığı en yaygın hatalardan biri, çok hızlı çıkmaktır.

Hızlı Yürüyün

Yürüyorsanız, temponuz hızlı olmalıdır. Bir konuşma yapabilmelisin. Şarkı söyleyebiliyorsanız, muhtemelen çok yavaş gidiyorsunuzdur, ancak nefes nefese kalıyorsanız, çok hızlı gidiyorsunuz.

koşu hızı ne olmalı

Rahatça Koşun

İlk başladığınızda, koşmaya dahil olmayan kasları sıkmak yaygındır. Ve bu, iyi bir egzersiz için ihtiyacınız olan gücü azaltabilir. Bu yüzden işler zorlaştığında bir vücut taraması yapın: Kaşınızı açın, çenenizi açın, ellerinizi gevşetin (başparmağınız ve işaret parmağınız arasında bir parça kağıt tuttuğunuzu hayal edin) ve nefes alın. Egzersizin ne kadar kolay olduğunu görünce şaşıracaksınız!

Km Değil, Dakikaları Ölçün

Yeni başladığınızda hızınız veya kat ettiğiniz miller için endişelenmeyin. İlk adım, genel zindeliği geliştirmeye odaklanmak ve egzersizi bir alışkanlık haline getirmektir. En büyük sağlık iyileştirmeleri (daha düşük kardiyovasküler hastalık, diyabet ve hipertansiyon riski), sürekli olarak kalp atış hızınızı yükseltmek için harcadığınız zamandan kaynaklanır. Dışarıdayken kaç km katettiğiniz önemli değil.

Vücudunuza Uyum Sağlayın

Rahat hissettiğiniz bir tempo yakaladığınızda, vücudunuzun nasıl hissettiğini ayarlayın. Ne kadar zor nefes alıyorsun Bacaklarınız ne kadar çabuk dönüyor? Bacak kaslarınız nasıl hissediyor? Rahat temponuzun nasıl hissettirdiğini anlamak, her koşuda ona kilitlenmenize yardımcı olur.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı