Haber

Havuzda veya plajda koronavirüs bulaşır mı?

Hayat normale dönerken yaz sıcaklarında havuza ve denize girmek isteyenler aynı soruyu merak ediyor. Havuza girmek tehlike yaratır mı? Şuana kadar su havuzlarında virüs bulaştığına dair bilinen vaka bilgisi yok. Ama bu havuzlar, spa küvetleri, su parklarında veya plaj da Covid-19 bulaşamayacağı anlamına gelmiyor.

Koronavirüs salgını azalmaya başladı, kısıtlamaların çoğuda kaldırıldı. Coronavirüsün sıcak yaz havalarında azaldığına dair henüz bir bilgi yok. Aksine uzmanlar, grip ve diğer virüslere benzer şekilde, daha sıcak aylarda koronavirüsün yayılabileceğinden şüpheleniyorlar. Virüsün 60 dereceye kadar ki ortamlarda yaşayabildiği biliniyor. Yani virüs sıcak ve nemli iklimlerde de yaşayabiliyor. Bu nedenle şuan için havuzda veya plajda  pandemi kurallarına uymak gerekli.

Suya girmeden yapmadan önce bazı güvenlik önlemlerini ve sağlık uyarılarını aklınızdan çıkarmayın. İşte bilmeniz gerekenler:

– Karada olduğu gibi suda da hala 1.5-2 metre sosyal mesafeyi korumalısınız

-Dışarıda olduğu kadar suyun içinde olmak da tamamen risksiz değildir, ancak tabiki dış ortamada bulunmaktan iyidir. Suyun içinde de olsa sosyal mesafenizi kaybetmeyin.

-Suyun içindeyken toplu etkinlikten kaçının, sosyal mesafe muhafaza edilememesi halinde suyun içinde ve dışında grup etkinlikleri yapmak, bulaşma riskini artıracaktır.

-Su alanlarına girerken ve çıkarken de ellerinizi yıkamayı ve temas ettiğiniz yüzeyleri temizleyerek dezenfekte etmeyi ihmal etmeyin.

– Tesislerde ziyaretçiler için uygun hijyeni koşulları sağlanmalı, bunun için sıvı el dezenfektasyonları, el sabunu bol bir şekilde tesislerde bulunmalıdır

-Kamuya açık yüzme havuzlarının veya plajların tırabzan, sandalyeler, şezlong gibi tüm ortak kullanım malzemeleri yüksek risk içermektedir. Bu yüzeyler de düzenli olarak dezenfekte edilmelidir. Kendi havuzunuz veya bir aile havuzunuz varsa düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmeyin.

-Bu tür yerlerin su bakımı da önemlidir. havuzların suları sürekli dezenfekte edilmeli, bunun için kullanılan yöntem suyu düzenli bir şekilde klorlamaktır. Virüsü ve bakterileri suda etkisiz hale getirmek için yeterli olacaktır.

Havuz şamandıralarını, gözlüklerini veya diğer kişisel ekipmanlarınızı kesinlikle paylaşmayın. Ve mümkün oldukça çıkarmamaya özen gösterin. Bu malzemeleri düzenli olarak dezenfekte ettiğinizden emin olun.

-Havuz dışındayken maske takmanız öneriliyor. Ama suya girdikten sonra maskenizi mutlaka çıkarın çünkü maskeyle yüzmek nefes almanızı zorlaştırabilir ve hatta boğulmalara sebep olabilir.

– Unutmayın! virüs bulaşmış bir kişi solunum damlacıklarını yüzeylere attığında ve bir başkası aynı yüzeye dokunduğunda virüsün yayılma olasılığı çok yüksektir tedbiri elden bırakmayın!

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı