Fitness

Fitness mı Vücut geliştirme mi?

Fitness ve vücut geliştirmenin sporları son yılların hem erkekler hemde kadınlar için popüler sporlarından. Çoğunlukla birbirlerine karıştırılsada aslında kas gelişiminin temel alan bu iki kavram, fitness ve vücut geliştirme birbirinin aynı şeyler değildir.

Fitness ve vücut geliştirme aynı mı?

Fitness’ın kelime anlamı; sağlık, sağlıklı yaşam, fit, formda ve zinde olmadır. TDK’ya göre fitness, sağlıklı yaşam demektir. Artan fiziksel çaba sırasında vücudun solunan oksijeni kas dokusuna dağıtma yeteneği olarak da tanımlanır

Vücut geliştirmenin aksine, fitness egzersizleri çok ağır halter gerektirmez. Vücut geliştirmek için spor salonuna gidenlerin temel amacı ağırlık kaldırmak, çekmek ve itmektir. Ağırlık kaldırıldığında vücut güçlenir ve kas kütlesi oluşturur.

Ülkemizde fitness kelimesi, daha çok spor salonlarında, ekipman kullanılarak yapılan egzersizler olarak algılanır. Ancak aslında formda ve zinde kalma durumu fitness’tır.  Formda ve zinde kalma durumu, zorunlu olarak yoğun kas büyümesi gerektirmez. Sağlıklı ve fit bir yaşam sürmek demek olan fitness, birçok bileşen çerçevesinde vücuda yararlar sağlar.

Yani fitness kavramı ile vucut geliştirme biribrinden farklıdır. Fitness kas büyümesini değil aktif ve sağlıklı kalmayı hedeflemektir. Zindelik veren antrenmanları, kalori değerlerinin formda kalmak için kontrol altına alınmasını ve yakılmasını kapsar. Bunların kas kütlesi eklemeyle ilgili olması gerekmez. Fitness gerçekten formda, esnek ve güzel tonda bir vücuda sahip olmak demektir. Geçmişte erkekler vücut geliştirmeye, kadınlar ise tonlamaya daha fazla ilgi duyuyordu ancak gün geçtikçe erkekler de formda ve zinde kalmayı yani fitness’ı ön planda tutmayı yeğlemektedir.

Fitness mı Vücut Geliştirme mi yapmalı?

Daha önce de belirtildiği gibi vücut geliştiriciler kaslarını ağır kaldırarak maksimuma çıkarmaya çalışırlar. Fitness kasları geliştirmek için germe çalışmalarını içerir. Fitness, karın kaslarını yani merkezi ve bacakları şekillendirmeye odaklanır. Amacı vücuttaki yağ oranını düşürmek ve vücuda estetik bir görünüm kazandırmaktır.

Vücut geliştirme, bir kişinin bir spor salonunda günde en az 1 ila 2 saat ayırmasını gerektirir. Fitness antrenmanları 30 dakika ile 45 dakika arasında değişir. Vücut geliştirme ile karşılaştırıldığında, fitness daha az zaman, daha az çaba ve kaslarda daha az zorlanma gerektirir.

Vücut geliştirme yaparken çok fazla protein alımı yapılması gerekir ve ayrıca günlük besin alımı da artırılmalıdır. Vücut geliştirme sporcularının diyetleri genellikle balık, et, yumurta ve whey proteinlerinden oluşur. Fitness yapan sporcuların ise sadece sağlıklı ve belirli bir sınırda beslenmeleri gerekir. Sağlıklı gıda seçenekleri arasında sebzeler, salatalar, meyveler, yağlı olmayan etler vb. bulunmaktadır.

Fitness’ın faydaları:

Kalp atış hızı ve oksijen tüketimi gibi ölçümlerde kolayca tespit edilen olumlu etkiler yaratır.

Fitness yapanların kas dayanıklılığının giderek arttığı görülmüştür.

Kas gücünü artırır. Fitness yapanların kas güçlerinde olumlu bir artış gözlemlenmiştir.

Fitness’ın esnekliğe de olumlu etkisi vardır.

Düzenli fitness egzersizleri ile ‘Denge’ artırılabilir.

Fitness antrenmanları hız yeteneğinin gelişmesini sağlar. Genellikle hızı değerlendirmek için 36,5 metre uzaklıkta bir hedef kullanılır.

Fitness yapmak vücut yağını azaltmaya ve kas kütlesini artırmaya veya korumaya yardımcı olur.

Vücut geliştirme’nin faydaları:

 • Vücut yağlarının yakılmasına yardımcı olur.
 • Kasları ummadığınız düzeyde çalıştırır, kaslara estetik kazandırır, kuvvetlendirir ve geliştirir.
 • Kan dolaşımını dengede tutarak, spor ile uğraşan kişilerin kalbinin sağlıklı bir şekilde çalışmasına olanak sağlar.
 • Vücut dengesi, vücut hâkimiyeti sağlar.
 • Konsantrasyonun arttırır.
 • Kondisyon ile alakalı olan çalışmaların önemli olan bölümlerini oluşturmaktadır.
 • Vücut geliştirme insanlarda göğüs kafesinin genişlemesine olanak sağlar, bu daha iyi solunum yapmayı desteklemektedir.
 • Eklemleri ile alakalı olan kişilerin rahatsızlıklarında faydalıdır.İleri yaşlarda oluşabilecek olan kas erimelerinin önüne geçer.
 • Gelişme çağında olan kişilerin boylarının uzamasına yardımcı olur.
 • Duruş bozukluklarının önüne geçer.
 • Bayanlarda atletik ve estetik açıdan bir vücuda sahip olmaya imkân sağlar.
 • Kilo problemlerinin önüne geçer.
 • Özellikle bayanlarda selülitleri ortadan kaldırır.
 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri için vazgeçilmez olan cihazlardır ve bu tarz tedavilerde kullanılır.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı