Fitness

Esnemenin Vücuda Faydaları

Esneklik, zindeliğin beş bileşeninden biridir, bu nedenle esneme, her egzersiz programının ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Neden her zaman esnemeye zaman ayırmanız gerektiğine dair nedenleri açıklayacağız;

  1. Kas sertliğini azaltır ve hareket açıklığını artırır. Germe hareket açıklığınızı iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da eklemlerinizin dejenerasyonunu yavaşlatabilir.
  2. Yaralanma riskinizi azaltabilir. Ani bir hareket yapmanız gerektiğinde esnek bir kasın yaralanma olasılığı daha düşüktür. Esnetme yoluyla belirli bir eklemdeki hareket aralığını artırarak, çeşitli aktiviteler sırasında vücudunuzun kaslarındaki direnci azaltabilirsiniz.
  3. Egzersiz sonrası ağrıları gidermeye yardımcı olur. Sıkı bir antrenmandan sonra, kaslarınızı germek onları gevşetmeye yardımcı olur ve egzersiz sonrası ağrı ve sızılara neden olabilecek kısaltma ve sıkılaştırma etkisini azaltır.esnemenin vücuda faydaları
  4. Duruşu iyileştirir. Alt sırt, omuzlar ve göğüs kaslarını germek, sırtınızın daha iyi hizalanmasına yardımcı olur ve duruşunuzu iyileştirir.
  5. Stresi azaltmaya veya yönetmeye yardımcı olur. İyi gerilmiş kaslar daha az gerginlik sağlar ve bu nedenle daha az stresli hissetmenize yardımcı olabilir.
  6. Kas gerginliğini azaltır ve kas gevşemesini artırır. Kronik olarak gergin kaslar, kendi dolaşımlarını kesme eğilimindedir, bu da oksijen ve temel besin eksikliğine neden olur. Germe, kaslarınızın gevşemesini sağlar.
  7. Vücudu egzersiz stresine hazırlar. Egzersizden önce germek, kaslarınızın gevşemesini ve yapmayı seçtiğiniz aktivitenin etkisine daha iyi dayanabilmesini sağlar.
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı