Beslenme

Erkekler İçin Beslenme İpuçları

Yanlış bilgi dağınıklığını ve ne yemeniz veya yememeniz gerektiğiyle ilgili desteklenmeyen iddiaları ortadan kaldırmaya çalışmaktan bıktınız mı? İşte vücudunuzun sağlıklı ve enerjik kalması için ihtiyaç duyduğu besinleri almanıza yardımcı olacak üç temel ipucu.

Proteini Azaltmayın

Günlük temel beslenme ihtiyaçlarını kaçıran çok sayıda erkek olduğuna inanıyoruz. Çoğu, erkeklerin genellikle kadınlardan daha yüksek yağsız kas kütlesi yüzdesine sahip olmasından kaynaklanıyor. Daha fazla kas kütlesinin doğru beslenme yoluyla desteklenmesi gerekiyor ve bu protein alımıyla başlıyor.

Bu nedenle, özellikle kas geliştirmek istiyorsanız, proteinden mahrum kalmayın. Erkeklerin taşıdığı ekstra kas kütlesi (kadınlara kıyasla), erkek vücudunda dolaşan yüksek testosteron seviyelerinden kaynaklanmaktadır. Ve bu ekstra kas kütlesini korumak ve inşa etmek için diyet proteininden yakıt gerekir, çünkü iskelet kası en temel şekliyle mikroskobik protein liflerinden oluşur. Ama ne kadar protein? Cevap, gerçekleştirdiğiniz aktivitenin türüne bağlıdır.

erkek beslenme programı

Karbonhidratları Azaltmayın

Karbonhidratlar proteinlerin yardımcısıdır. Karbonhidratlar doğru protein sentezini destekler. Amacınız yağsız kas kütlesi eklemekse karbonhidratları sağlıklı bir seviyede tutmalısınız. Bu ne anlama gelir? Her şeyden önce, egzersiz sonrası yemeğinize karbonhidrat ekleyin. Karbonhidratlar, hem glikoz hem de amino asitlerin kas hücreleri tarafından alınmasına izin veren insülin salınımını tetikler.

Günlük Omega-3 Yağ Asitleri Dozunuzu Alın

Kardiyovasküler ve beyin sağlığından eklem sağlığına kadar, omega 3’ler sayısız fayda sağlar. Ayrıca vücuttaki iltihabı azalttığına inanılıyor. Enflamasyon, bağışıklık sisteminin yaralanma veya hastalığa verdiği tepkidir. Yüksek yoğunluklu egzersizler iltihabı artırır ve omega 3, egzersiz sonrası iltihabı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için güçlü anti-enflamatuar özellikler içerir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı