Fitness

Egzersiz Sırasında Vücudunuza Ne Olur?

Egzersiz yapmaya başladığınızda, hareketlerinizi etkili kılmak için vücudunuzun her parçası birlikte çalışır, yani bazı bölümleriniz kapanırken diğer bölümleriniz daha çok çalışır. İyi bir örnek, kalbinizin kaslarınıza kan pompalamak için daha hızlı atmaya başlayacağı, midenizin yavaşlayacağı, çünkü sindirim artık vücudun ana önceliği olmadığıdır. Şimdi tüm bunları bilerek, hareket etmeye başladığınızda vücudunuzun geri kalanına gerçekte ne oluyor?

Kan

Vücudunuz hızla atan kalbinize ek kan hücreleri sağladıkça kan akışı artar.

Cilt

Siz ısınırken vücudunuz ısıyı serbest bırakmak için elinden geleni yapıyor. Kan damarlarınız genişler, cilde ısı getirir ve sonra onu serbest bırakır. Egzersiz yaparken cildinizin sıcak olmasının nedeni budur: Vücudunuzun tüm iç ısıyı dışarı atma yolu budur. Egzersiz sırasında bazı insanların yüzleri kırmızıya dönerek ısının bedeni terk ettiğini gösterir.

Kaslar

Enerji ve ATP kazanmak için daha önce bahsedilen sistemlerden birini çağırmanın yanı sıra, kaslarınız da yırtılır. Ancak endişelenmeyin – bunlar yeniden oluşturulması bir veya iki gün süren küçük “mikro yırtıklardır”. Gözyaşları, kaslarınızın neden ağrıdığını açıklar ve yeniden inşa, zamanla nasıl güçlendiğini gösterir.

Egzersiz sırasında vücutta gerçekleşen olaylar

Akciğerler

VO2 Max, spor salonunda duymuş olabileceğiniz bir terimdir ve bir kişinin kullanabileceği maksimum oksijen miktarını temsil eder. Egzersiz yaptığınızda, ciğerleriniz vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm oksijeni almak için hızla çalışır. Zamanla, daha fit hale geldikçe, VO2 Max değeriniz daha yüksek olacaktır.

Kalp

İki dakikadan fazla egzersiz yapmanın vücudunuzu nasıl aerobik solunuma aldığını hatırlıyor musunuz? Bu, tüm vücutta oksijene ihtiyaç olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, oksijeni kaslarınıza verimli bir şekilde taşımak için kalp atış hızınız artacaktır.

Beyin

Beyniniz egzersiz yapmayı sever. Ekstra kan ve oksijen, daha uyanık, uyanık ve odaklanmış olmanıza yardımcı olur. Vücudumuzdaki “iyi hissetme” hormonu olan endorfin salgılar. Beynin 20 dakikalık bir yürüyüşten sonra bile daha fazla alanda tam anlamıyla nasıl aydınlandığını gösteren bazı harika grafikler var.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı