Spor Ekonomisi

Egzersiz ekipmanlarına ilgi iki kat arttı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cem Tınaz, evde kullanılacak egzersiz ekipmanlarına ilginin geçen yıla nazaran iki kat arttığını kaydetti.

Dr. Öğr. Üyesi Cem Tınaz

İstanbul Bilgi Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cem Tınaz normal yaşama dönülmesinin ardından sosyal mesafenin olduğu bireysel (yoga, pilates, bisiklet, tenis vb.) sporlara talebin artacağının altını çizdi. Şu anda toplumun evde spor yapabilecekleri alternatiflere odaklandıklarını vurgulayan Tınaz, bu dönemde evde kullanılacak egzersiz ekipmanlarına ilginin geçen yıla nazaran iki kat arttığını kaydetti. Tınaz, “Depolama ve kargo işlemlerinde tam performans çalışılmamasına rağmen evde kullanılabilecek egzersiz ekipmanlarının satışlarında patlama oldu” dedi.

 

“Mal sahibi kiracısına can suyu olmalı”

Fitness endüstrisi için kiranın en önemli gider kalemi olduğunu anlatan Dr. Tınaz, mal sahibinin kiracısını koruma modeli sergilediğinde işletmeye bir hareket alanı tanıyacağını aktardı. Mal sahipleri geleceği görmekte zorlanıyor diyen Tınaz, “Örneğin diyelim ki bir kişi 5 bin metrekarelik yerini fitness salonuna kiraladı. İşletmeci geliri varken normal kira ödeyebiliyordu ama bu şartlarda mal sahibi kira ödenmesi konusunda ısrar ederse işletme batacak. Tekrar çarklar dönmeye başladığında mal sahibi aynı yerini kiraya veremeyecek ve belki uzun bir süre kira gelirinden olacak. Ekonominin eski çizgisine dönene kadar beklenmesi doğru yaklaşım olacaktır. Bu noktada mal sahibi kiracısına can suyu olmalı. Böylelikle işletmecinin bu kaosu daha az hasar ile atlatmasını sağlayarak devamlılığı koruyabilir” diye ekledi

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı