Fitness

Düzenli Fiziksel Aktivitenin Sağladığı Faydalar

Düzenli fiziksel aktivitenin vücudumuz üzerindeki farklı etkilerine dair ortaya çıkan kanıtlarla, yürüyüş gibi ılımlı aktivitelerin bile sağlığımız için harikalar yaratabileceğini fark ettik. Bu etkiler, kilo vermekten ve ruh halimizi iyileştirmekten çok daha öteye gidiyor gibi görünüyor. Peki, düzenli fiziksel aktivitenin sağlığa faydaları nelerdir?

Kalp Damar Sağlığımızı İyileştirir

Yaşlandıkça kolesterol seviyemiz yükselir. Yüksek tansiyon ve trigliseritlerin yanı sıra, yüksek kolesterol seviyeleri, kardiyovasküler hastalık için önde gelen risk faktörüdür. Araştırmalar, düzenli fiziksel aktivitenin kardiyovasküler hastalık riskini azaltabileceğini gösteriyor. Ayrıca, yapılan bir araştırma, hareketsiz bir yaşam tarzının toplam ve kardiyovasküler hastalık ölümleriyle bağlantılı olduğunu buldu.

fiziksel aktivite yararları

Diyabet Riskini Düşürür

Aerobik ve direnç eğitimi, diyabet riskimizi % 58’e kadar azaltabilir. Araştırmacıları, fiziksel aktivitenin insülin eylemimizi ve kan şekeri yönetimimizi iyileştirdiğini buldu. Ek olarak, egzersizin kan basıncımızı, yaşam kalitemizi ve uzun ömürlülüğümüzü de olumlu etkilediğini doğruladılar.

Enflamasyonu Azaltır

Düzenli egzersizin, inflamasyonun bir belirteci olan C-reaktif protein (CRP) düzeylerini düzenlemede etkili olduğu gösterilmiştir. Yapılan bir araştırma, fiziksel aktiviteye dahil olmanın CRP seviyelerini düşürdüğünü, BMI’deki düşüşün CRP seviyelerindeki en iyi gelişmelere eşlik ettiğini buldu.

Kolon Kanseri Riskini Azaltır

Egzersizin son zamanlarda keşfedilen sağlık yararlarından biri, kolon kanseri riskini azaltabilmesidir. Yapılan araştırma, kolorektal kanser vakalarının tahmini % 12-14’ünün fiziksel aktivite eksikliğine bağlanabileceğini buldu. Sağlıklı, lif açısından zengin diyetle birlikte, düzenli egzersiz bu hastalığı önlemek için iyi bir yol olabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı